40 Işık Yılı Uzaklıktaki Gezegende Toz Fırtınası Keşfedildi

2021 yılının sonunda uzaya fırlatılan, Temmuz 2022’de ise ilk görüntülerini bizlerle buluşturan James Webb Uzay Teleskobu, yeni keşifleriyle karşımıza çıkmaya devam ediyor. NASA tarafından geçtiğimiz saatlerde yapılan bir açıklama da teleskobun şimdi de uzaklarda bulunan bir gezegenle ilgili önemli bir keşif yaptığını ortaya koydu.

NASA’ya göre bu dev ötegezegene (güneş sistemimizin dışında yer alan bir gezegen) VHS 1256b ismi veriliyor. Dünya’dan 40 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu gezegenin ilk bir özelliğe sahip olduğunu belirtelim. VHS 1256b, Star Wars’taki Tatooine gezegenine benzer bir şekilde iki güneşe sahip.

Gezegende şiddetli toz fırtınası ve birçok molekül keşfedildi

James Webb teleskobu, iki yıldızın yörüngesinde dönen gezegenin atmosferine doğrudan baktı. Bunun sonucunda da gezegende toz fırtınasının yaşandığı gözlemlendi. Bunun, bizim sistemimizin dışında yer alan bir gezegende rastlanılan ilk şiddetli toz fırtınası olduğu belirtiliyor.

Rapora göre VHS 1256b’de gözlemlenen toz parçacıkları, mineral grupları arasında en geniş grup olan, oksijen ve silisyum içeren silikatlardan oluşuyor. Webb’in tespit ettiği fırtınanın, Dünya’daki kurak ve çöl bölgelerde gördüğümüz fırtınalardan farklı olduğu da açıklamalar arasında yer alıyor. Zaten bizim gezegenimizde silikatlardan oluşan bulutlar görülmüyor.

Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacı Beth Biller da gezegenin atmosferindeki silikat tanelerini dumandaki parçacıklarına benzeterek çok ince olduğunun altını çizdi. 

VHS 1256b’nin oldukça ilginç bir gezegen olduğunu eklemeden geçmeyelim. Bizden 40 ışık yılı uzaklıkta olan gezegen, Jüpiter’den 19 kat daha büyük. Dünya’ya hiç benzemeyen VHS 1256b’nin iki ana yıldızının etrafında dönmesi ise neredeyse 10 bin yıl sürüyor.

Ayrıca ekip, gezegende su, metan, karbon monoksit ve karbon dioksit de keşfettiğini duyurdu. Bu da, güneş sistemimizin dışındaki bir gezegende ilk kez bu kadar fazla molekülün bulunduğunu gösterdi. Bilim insanları, gezegenin atmosferini daha iyi anlamak için modellerini revize edecek ve araştırmalarına devam edecek.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir