65 Yaşındaki Türk Köylüsü İtalya’yı Fethetti! Fatma Teyze’nin Bal Sirkesi Yok Satıyor

ŞİLE’DE ÜRETTİĞİ KESTANE BALI SİRKESİYLE İTALYA’YI FETHETTİ

Yurt içi ve yurt dışında hatırı sayılır bir müşteri portföyü olan Fatma Çetin, tıpkı vakitte gençlere sirke üretimi konusunda eğitim veriyor.

Şile Oruçoğlu köyünde yaşayan Çetin, kayınvalidesinden öğrendiği sirke üretimini dördüncü jenerasyon olarak devam ettiriyor. Ailesinin yaklaşık 45 yıldır sirke ürettiğini belirten Fatma Çetin, topladığı doğal eserlerden elde ettiği sirkeleri meşe fıçılarında bekletiyor.

Fatma Çetin’in ürettiği elma sirkesi, yabani armut sirkesi, muşmula sirkesi, kuşburnu sirkesi, kızılcık sirkesi üzere birbirinden farklı 36 çeşit sirke, hem Şile’deki Yeryüzü Pazarı’nda hem de yurt dışında alıcı buluyor.

KESTANE BALI SİRKESİ İLE MEMLEKETLER ARASI ÜNE KAVUŞTU

Çetin’i milletlerarası alanda üne kavuşturan ise kestane balı sirkesi oldu. Dünya genelinde mahallî eserleri korumak, küçük üreticinin kalkındırılması, aracısız satış ve tüm dünyanın bu eserleri tanımasını sağlamak maksadıyla başlatılan Milletlerarası Nuh’un Ambarı Listesi’ne giren kestane balı sirkesi Fatma Çetin’in ününü uluslar ortası alana taşıdı.

KÖYE TAŞINMAK HAYATIMI DEĞİŞTİRDİ

Sirke üretimine başlama serüvenini anlatan Fatma Çetin, “Ben sirke üretmeye İstanbul’dan Oruçoğlu köyüne taşındığım vakit başladım. Bal sirkesi bizim cetlerimiz tarafından yapılan bir şey. Biz bu işi üçüncü, dördüncü jenerasyon olarak yapıyoruz. Bal sirkesinin de satışını 15-16 yıldır yapıyoruz. Daha evvel dedemin arıları vardı ve kendi ürettiğimiz ballardan sirkeyi yapardık artık etraftaki arı üreticilerinden alıyoruz. Olağan balları besin mühendislerine denetletip alıyoruz.” dedi.


Yüzüğünü Hangi Parmağa Takıyorsun? Seçtiğin Parmak Diğerlerine Ne Söylüyor?


Ütüdeki Yanık İzlerinden Nasıl Kurtulursunuz? Bunu Uygulayın Yeni Alınmış Üzere Ütülere Kavuşun…


Hangisi Senin Elin? Şaşırtan lakin Gerçek! Kendiniz hakkında daha fazlasını keşfedin…


Hayatınızı Kabusa Çeviriyor! Geceleri Tasalarınız 5 Kat Artıyor mu? İşte Yapmanız Gerekenler…


Yüzleşmeye Yüreğiniz Var Mı? İnsanların En Yaygın 10 Fobisi! İşte Ortak Korkularımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.