AK Parti seçime nasıl hazırlanacak?

ANKARA – AK Parti haziran ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için çalışmalara başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta başkanlık ettiği toplantı ile startı verilen çalışma kapsamında birinci iş olarak 21 yıllık iktidar devrinde hazırlanan 5 seçim beyannamesi ile bu beyannamelerdeki vaatlerin gerçekleşme oranları kıymetlendirdi. Yeni devir beyannamesinin vaatleri için çalışmalar önümüzdeki süreçte artarak devam edecek. Fakat AK Partili yetkililer seçim sürecinde ana belirleyenin iktisatta rahatlama sağlayacak düzenlemeler olacağına dikkat çekiyor.

AK Parti yetkililerinden edinilen bilgiye nazaran partinin oyları son yapılan anketlere nazaran yüzde 35-37 bandında dalgalanıyor. Seçime daha 9 ay varken bu anketlere “seçmen eğilimi” olarak bakılması gerektiği belirtilirken, “İnsanlar bu türlü devirlerde anketlere kızgınlıklarını, öfkelerini, temennilerini, hatta ikinci tercihlerini yansıtırlar. Seçim atmosferine girildiğinde tablo değişir. Sandığa gidildiğinde ne yapılacağı önemli” yorumları yapılıyor.

‘VAATLERİN YÜZDE 70-90’I GERÇEKLEŞTİ’

Seçmenleri ikna etmek için partilerin yürütecekleri kampanya, kullanacakları telaffuz, seçim beyannameleri kapsamında topluma sunulacak vaatler kıymet taşıyor. AK Parti de 2023 seçim beyannamesine hazırlık için düğmeye bastı. Edinilen bilgiye nazaran birinci etapta AK Parti’nin 21 yıllık iktidar sürecindeki seçimlerde hazırlamış olduğu 5 beyanname mukayeseli olarak incelendi. Seçim beyannamelerinde topluma sunulan vaatler ve bunların gerçekleşme oranlarına bakıldı. Vaatlerin tüm seçimler açısından yüzde 70-90 oranında gerçekleştiği belirlenirken en yüksek gerçekleşme oranının 2007-2015 yılları ortasındaki iki seçim aralığında olduğu tespit edildi. AK Parti “kalfalık” olarak tanımladığı 22 Temmuz 2007 seçimlerinde yüzde 46.5, “ustalık” olarak tanımladığı 12 Haziran 2011 seçimlerinde yüzde 49.8 ile iktidar periyodunun yüksek oylarını almıştı.

Bu çalışma parti yöneticilerine bir toplantı ile sunuldu. Bundan sonra ilgili üniteler kendi alanlarıyla ilgili çalışmalarını tamamlayarak yeni bir beyanname için hazırlıklarını sürdürecek. Bunun için önümüzdeki periyot sıklıkla toplantılar yapılacak.

‘GEÇİCİ BİR SÜREÇ, TÜRKİYE DÜNYADAN AYRIŞACAK’

AK Partili yetkililere nazaran partinin seçimlere uzanan 9 ayda ana gündemi iktisat olacak. Sunulacak vaatler kadar toplumu rahatlatacak ekonomik adımlar değer taşıyacak. Asıl hesabın iktisadın uygunlaşması üzerine olacağına dikkat çeken bir yetkili, “Alım gücünde düşüş var. Gelir dağılımında bozulma var. Fakat alt bölümleri desteklemek için önemli efor sarf ediliyor. Çeşitli kısımlar desteklenir. Cari açığı azaltıcı adımlar atmak gerek. Yeni bir siyaset takip ediliyor. Süreksiz bir süreç” değerlendirmesi yaptı.

Bir öbür AK Partili yetkili ise yeni iktisat siyasetinin üretim, ihracat, yatırım odaklı olduğuna vurgu yaptı, resesyona giren dünyada Türkiye’nin bu siyasetle ayrışacağını savundu. Yetkililere nazaran alt yapı, ulaşım alanında birçok yatırımın tamamlanması, sanayi bölgelerinin geliştirilmesi, büyüme oranlarının yükselmesi üzere gelişmeler önümüzdeki periyot refahın tabana yayılacağı bir potansiyel sağlayacak.

‘İKTİDAR OLDUĞUMUZ İÇİN AVANTAJLIYIZ’

AK Partili yetkililer iktisatla ilgili telaffuzda muhalefete nazaran avantajlı olduklarına dikkat çekiyor, “İktidar olduğumuz için daha avantajlıyız. Yaptık, yapabiliriz, gücümüz var. Anlatacaklarımızdan çok yapacaklarımız değerli olacak. Kelamların ötesinde ekonomiyi 1-2 tık daha yeterli hale getirmek zorundayız” değerlendirmesi yapıyor. Bu kapsamda ocak ayında taban fiyat artışı, dar gelirlilerin desteklenmesi kapsamında yeni düzenlemelerin hayata geçirileceği tabir ediliyor.

SÖYLEM TARTIŞMASI

Seçime giderken AK Parti’nin nasıl bir telaffuz kuracağı da çalışmalar kapsamında masada. Birçok AK Partili yönetici, oy kaybının olduğu bir tabloda kutuplaştırıcı siyasetlerin yanlışsız olmayacağını, bunun yerine ‘kucaklayıcı bir söylemin’ gerekliliğine dikkati çekiyor. AK Parti’deki seçim strateji toplantılarında da bu tarafta değerlendirmeler yapıldığı biliniyor. Lakin bu değerlendirmelerin nasıl karşılık bulacağı seçim kampanyası sürecinde ortaya çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.