AKP’li Özhaseki’nin ‘alım gücü arttı’ çıkışına halktan reaksiyon: Nerede yaşıyor?

AKP Genel Lider Yardımcısı Mehmet Özhaseki, ekmek fiyatı üzerinden alım gücü kıyaslaması yaptı, “Ekmek 1 lira alamıyorsunuz lakin ekmek 5 lira olmuş, çok rahat alabiliyorsunuz” dedi. Vatandaşlar, fakat minimum fiyatlı, bir evvelki yıla nazaran 514 ekmek daha az alıyor. “Bu nerede yaşıyor?” diyerek reaksiyon gösterdi.

Ali Selim YAMANLI

Batuhan SERİM

AKP Genel Lider Yardımcısı Mehmet Özhaseki, katıldığı bir canlı yayında iktisada ait değerlendirmede bulunurken, “Ekmek 1 lira, alamıyorsunuz ancak ekmek 5 lira olmuş, çok rahat alabiliyorsunuz. Hayat değerlendi ancak insanların alım gücü arttı” dedi.

Ancak minimum ücretlinin alabildiği ekmek sayısı geçen seneye kıyasla azaldı. 2021 yılında taban fiyat 2825 lira iken, ekmeğin fiyatı 1.75 TL idi. Bu parayla 1614 adet ekmek alınabiliyordu.

Şu anki taban fiyat 5500 lira lakin ekmeğin fiyatı da 5 lira… Bu parayla ise 1100 adet ekmek alınabiliyor. İktidar, taban fiyatı zamlandırmakla övünüp, alım gücünün arttığını savunuyor lakin minimum fiyatlı, bir evvelki yıla nazaran 514 ekmek daha az alıyor.

Biz de İstanbul Bağcılar’da yurttaşlara mikrofon uzattık, ” AKP Genel Lider Yardımcısı Özhaseki “Hayat kıymetlendi fakat insanların alım gücü arttı” dedi. Bu argümana katılıyor musunuz, alım gücünüz son yıllarda arttı mı?” diye sorduk.

Verilen karşılıklar şöyle oldu:

“NEREDE YAŞIYORLAR?”

İhsan Uluçay: “Bunlar delirmiş, millet perişan olmuş. Beşerler dışarıya çıkmaktan korkuyor, bir tane konuk gelir de kahvede oturup çay içmelerinden korkuyorlar. Bu nerede yaşıyor? Hangi memlekette? Biz de gidip orada yaşayalım. Türkiye’de değil öteki yerde yaşıyorlar herhalde. Hayali dünyada yaşıyorlar. Bunlar milletten ayrıldı. Evvelden o denli değildi, evvelden uygundular. Milletin kaygısından anlıyorlardı. Artık hayali dünyada yaşıyorlar. Milletle bağları kopmasaydı esasen bu hale gelmezdik.”

İhsan Uluçay

“KİMİN ALIM GÜCÜ VAR?”

Yıldırım Beyefendi: “Alım gücüm artmadı. Alım gücü yok, kimin alım gücü var? Millet perişan. Esnaf buraya geliyor, alışveriş yapmadan meskenine gidiyor. Biber olmuş 30 lira, ekmek keza 5 lira. Milletin alım gücü düştü. Ben insanlara bakıp şoka giriyorum, çok perişan durumdalar. Geliyor dükkanların önünde geziyor, hiçbir şey almadan geri gidiyor, cebinde beş kuruş parası yok ki… Emekli perişan durumda, gidip çalışmak zorunda kalıyor.”

“FİYATLAR YÜZDE 300-400 ARTTI”

Şefik Beyefendi: “Fiyatlar yüzde 300-400 fark ediyor. Meyve alacaktım, alamadım. Birçok şeyler alacaktım ancak alamadım. Param yoktu. Domates, maydanoz, salatalık, fasulye ve ekmek aldım. 100 liraya yakın para ödedim. Param bitti.”

“ALIM GÜCÜM AZALDI”

Muhlis Dalkılıç: “Benim alım gücüm artmadı, bilakis azaldı. Şu anda mescidinin tuvaletine girecektim, 1 liraydı 2 lira yapmışlar girmedim, artık meskene yanlışsız gidiyorum.”

Muhlis Dalkılıç

“1 KİLO ET ALIP YİYEMİYORUM”

Sehel Ceylan: “Bizim alım gücümüz artmadı, azaldı. Her şey değerli, çok sıkıntı. Bak bu yaşta (eşim) adam haftada 2 kez nakliye işine gidiyor. 1 hafta pazara gidiyorum, markete gidiyorum bir şey alamıyorum. Kurban Bayramı’ndan bu yana daha 1 kilo kırmızı et alıp yemedim. Alıp bir köfte yapıp yiyemiyoruz. Akşama kadar çalışıp 200 lira alıyoruz. 1 paket yumurta 2 kilo meyve alıyoruz para bitiyor, meskene dönüyoruz.”

“ALIM GÜCÜ DE BERBAT İKTİSAT DE”

Zakir Ceylan: “Alım gücü de makûs iktisat de. Her şey kıymetlendi.”

“GIDIM GIDIM HARCIYORUZ”

Şahver Yılmaz: “Alım gücüm artmadı, ne artması? Artmak diye bir şey yok. Daima gıdım gıdım harcıyoruz.”

“MAAŞLAR DA ONA NAZARAN ARTTI”

Elmas Şuhadar: “Benim alım gücüm arttı. Maaşlar da ona nazaran arttı. Her şeyimi ziyadesiyle alıyorum. Kuyumcuya gidiyorum kuyrukları hiç sorma güya parasız veriyorlar altınları, altınlar bin lirayı geçti. Ben de o altın kuyruklarına giriyorum, aylığım olmadığı halde çalışıyorum giriyorum.”

Elmas Şuhadar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.