Alman gelinin ‘çiftlik’ hayali Türkiye’de gerçek oldu: Buranın havası, güneşi ve toprağı çok hoş

Almanya’da yaşayan İsmail Karacasoy, 6 yıl evvel tanıştığı Alman Marion Joest ile evlendi. Bir mühlet Almanya’da yaşayan çift, Joest’in çiftlik kurma hayali sonrası Karacasoy’un memleketi Kırşehir’e taşınmaya karar verdi. Bunun üzerine çift, 5 yıl evvel Kırşehir merkeze yerleşti. 27 dönüm arazi satın alan Karacasoy, Alman eşi Joest’in hayalini gerçekleştirmek için çiftlik üretimine başladı. Ortadan geçen süreçte çiftliği kuran çift, 60 büyükbaş hayvan ve 8 manda yetiştirirken, çiftliğin 18 dönümüne meyve ağacı ve ceviz dikti.

Eşi Marion Joest’in isteğiyle Kırşehir’in yolunu tuttuğunu söyleyen Karacasoy, “Alman eşimin mozzerella peynirine olan düşkünlüğüyle illa manda çiftliği kuralım ısrarıyla birlikte memleketim Kırşehir’de bu türlü bir şey yapmak istedim. 6 aylık bir araştırma sonucunda bu işi yapmaya karar verdik. 27 dönüm yere konseyi çiftliğimiz bulunuyor. 18 dönümünü meyve ağacı yaptık. 200 tane ceviz ağacım var. 100’ü geçkin de meyve ağacım var. Üzüm ağaçlarımla birlikte 500’ü geçkin ağaçlarım var. Çiftliğimde 8 tane mandam ve 60 tanede büyükbaş hayvanım var. Şu anda 3 tane mandadan günlük 18 litre süt alıyorum” diye konuştu.


‘TALEPLERE YETİŞEMİYORUZ’

Hobi olarak başladığını ve daha sonra da taleplere yetişemediğini söyleyen Karacasoy, “İlk müşterim şeker hastasıydı. Birinci evvel manda sütünün yararlarıyla ilgili bir araştırma yaptım. Kanser hastaları, bağırsak ezaları olan hastalar beni buldular. Buradan sütümüzü ve yoğurdumu temin ediyorlar. Mandalarımızın her birinin birer isimleri bulunmakta. Alman eşim koydu hepsinin ismini. 3 tane sağılan mandamızın isimleri Luna, Lara ve Leyla” tabirlerini kullandı.


‘TÜRKİYE’NİN HAVASI, GÜNEŞİ VE TOPRAĞI ÇOK GÜZEL’

Marion Joest ise, Almanya’da bu çiftliğin hayalini çok fazla kurduğunu lisana getirerek, “Eşime daima ‘çiftlik kuralım’ diye ısrar ediyordum. O da beni kırmadı. Türkiye’ye gelerek Kırşehir’de bu türlü bir çiftlik kurduk. Kendi peynirimi, yoğurdumu ve sütümü yapmaktan çok memnunum. Mandaları çok seviyorum. Türkiye’nin havası, güneşi ve toprağı çok hoş. Ben burada çok rahat ediyorum. Eşime hayalimi kırmadığı için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.