Amasya’da ormanlara giriş çıkışlar ve ateşli piknik yasaklandı

Amasya’da ormanlara giriş çıkışlar yasaklandı.

Amasya Valiliği’nin resmi internet sitesi ve toplumsal medya hesaplarından duyurduğu açıklamada havaların çok derecede ısınması ve ormanların da yurttaşlar tarafından ağır bir formda piknik gayeli kullanılması nedeniyle vilayetteki ormanların yangın riski altında olduğuna işaret edildi.

Ormanlardaki yangın riskinin ortadan kaldırılması emeliyle Amasya İli Orman Yangınları İle Çaba Kurulu tarafından alınan kararlar şöyle;

05.07.2022 – 31.10.2022 tarihleri ortasında yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire, alanları dışındaki ormanlarda ateşli piknik yapmak, gezmek, motorlu taşıt kullanmak ve kamp yapmak yasaklanmıştır.

İzin verilen tesis ve günübirlik kullanım alanlarında 31.10.2022 tarihine kadar ateşli piknik yapılmasına saat 19:00’dan sonra müsaade edilmeyecektir.

Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve gibisi tertiplerde orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu ve ateşli silah üzere yanıcı husus kullanılmasına müsaade edilmeyecektir.

Yukardaki konulara riayet etmeyenler hakkında ilgi mevzuatlar çerçevesinde gerekli denetim ve kontroller yapılarak, tespit edilen karşıtlıklara ait ilgili mevzuat doğrultusunda gerekli isimli ve idari süreçler uygulanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.