Apple’ın ikonik sloganı tehlikede: Öteki şirketler de kullanabilir

Avrupa Birliği’nin en yüksek mahkemesi, şirketin sloganını on yıldır manalı bir formda kullanmadığına ve rastgele bir şirketin sloganı alabileceğine karar verdi.

Çarşamba günü, Avrupa Birliği mahkemesi resmi olarak Apple’ın artık “farklı düşünebilen” tek şirket olmadığına karar verdi. Bloğun Adalet Divanı, bölgede Apple dışındaki rastgele bir şirkete sloganı alma hakkı verdi.

Karar, Swatch’tan gelen bir talebin sonucunda alındı. İsviçreli saat üreticisi, Apple’ın artık bu sloganı kullanmadığı gerekçesiyle 2016 yılında Apple’ın ticari markasının iptali için AB yetkililerine başvurdu. Swatch kendi pazarlama kampanyalarında etkin olarak “Farklı İşaretle” sözünü kullanıyordu. 2019 yılının ortalarında Apple da Swatch’ın sloganı kullanmasını durdurmak için İsviçre mahkemesine dava açtı.

Avrupa Mahkemeleri Swatch’ın lehine bir karar verdi ve Apple’ın sloganı yaklaşık on yıldır markaya ticari bir biçimde hizmet etmek için kullanılmadığını tespit etti.

iMac imalcisi, 1997’de bir reklam kampanyasının kesimi olarak “Farklı düşün” sloganını birinci kere ortaya atmış ve bu ifadeyi bir ticari marka olarak kaydetmişti. Lakin şirket, son yıllarda bu sloganı pazarlama faaliyetlerinde kullanmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.