Apple’ın yeni 10. Kuşak iPad’i ile ilgili şimdiye kadar tüm bilinenler

Apple’ın bu yıl tanıtacağı 10. jenerasyon iPad’in daha uygun donanım ve yeni bir tasarım ile gelmesi bekleniyor. Giriş düzeyi bir tablet olacak yeni iPad’te yer alması beklenen olan yenilikler ise şunlar:

A14 Bionic İşlemciMevcut dokuzuncu kuşak iPad, A13 Bionic işlemciye sahipken, bu yılki giriş düzeyi iPad, A14 Bionic işlemciye sahip olacak. 

A13 Bionic ile karşılaştırıldığında A14 Bionic, evvelkinden yaklaşık %30 daha güzel performans gösteriyor. Ayrıca yeni işlemciye sahip olan iPad daha fazla yazılım güncellemesi alacağından uzun yıllar aktüel kalacak.

iPad Air 4 ve iPhone 12’de de bulunan A14 Bionic çip sırf 4 GB RAM ile geliyor. Bu bağlamda giriş düzeyi yeni iPad’te de fazla RAM kullanılmayacağı varsayım ediliyor. RAM’ın az olmasından ötürü da Stage Manager’ı desteklenmeyecek. Stage Manager, kullanıcıların birebir anda birden fazla uygulamayı eş vakitli kullanmasına imkan tanıyor. 

5GŞu anda Apple’ın dokuzuncu jenerasyon iPad’in kimi modelleri hâlâ LTE (4G) irtibatıyla sonlu. Lakin 10. jenerasyon iPad, daha süratli 5G ağını destekleyecek. Bu nedenle yeni iPad’in fiyatının yüksek olması bekleniyor.

USB-C giriş düzeyi iPad’e geliyor

Belki de giriş düzeyi iPad’e gelen en çok beklenen değişikliklerden biri Lightning’den USB-C’ye geçiş.

Yeni 10. kuşak iPad Lightning yerine USB-C kullanmayı planlıyor. USB-C’ye saip iPad daha yüksek transfer suratlarını ve hatta daha çeşitli etraf ünitelerini desteklediğinden, iPad kullanıcıları için yeni dünyanın kapılarını açıyor.

Yeni tasarım

Yeni 10. kuşak iPad’in bir USB-C irtibat noktasına sahip olması beklendiğinden, en yeni iPad Air, iPad küçük ve iPad Pro modellerini temel alan yeni, daha çağdaş bir dizayna sahip olacağı varsayılıyor.

Ancak yeni bir dizayna sahip olmasına karşın, 10. jenerasyon iPad yeni bir ekrana sahip olmayabilir. 

Şu anda Apple, dokuzuncu kuşak iPad’i 329 dolara satıyor. Ancak enflasyon nedeniyle şirket, giriş düzeyi iPad’in fiyatlarını birinci sefer yükseltebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.