‘Çocukluk çağı, göz sıhhati muayenesinin en değerli dönemleridir’

Çocukluk çağının, önleyici ve hami göz sıhhati muayenesinin en kıymetli devirlerinden olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Feyyaz Aslan, “Çocuğun tahtayı gereğince uygun görmemesi, okurken satır atlaması, sözleri elleriyle takip etmesi, tek gözün kapatıldığında huzursuz olması, gözlerde sulanma, ödev yaparken sıkılması göz sorununda erken teşhis için değerli bulgulardır” dedi.  

“EN GEÇ 5 YAŞINA KADAR YAPILMALI”

Epidemiolojik araştırmalar ile her yıl yaklaşık 2 bin ile 3 bin çocuğun değerli görme kaybına neden olan bir hastalığa yakalandığı tabir eden Op. Dr. Aslan, “Amerika Pediatrik Oftalmoloji Birliği ile Amerika Oftalmotoloji Akademisi çocukta görme sisteminin sıhhati görme sertliği muayenesi en geç 5 yaşına kadar yapılmasını önermektedir” diye konuştu.

“ÇOCUĞUNUZUN OKULDAKİ BAŞARISIZLIĞI GÖZ SORUNUNDAN OLABİLİR”

Göz muayenelerini çocuk okula başlamadan evvel gerçekleştirmenin kıymetli olduğunu söyleyen Op. Dr.  Aslan, görmeyle ilgili bir sorunun çocuğun okula adaptasyonu etkilemesine mani olmak açısından değerli olduğunu söz ederek şunları ekledi:

“Aynı halde okul başarısı düşük ve okula uyumsuz çocuk olarak düşündüğümüz çocuklarda görme sorunu mutlak akılda tutulmalıdır. Bu ve gibisi sebeplerle okul çağında göz muayenelerin sağlam olduğu düşünülen çocuklarda en az 2 yıl da bir yapılmalıdır. Okul öncesi görme bozukluklarının tedavi edilmemesi halinde çocukların okul ahengi öğrenme yetisi ve kişiliğini olumsuz istikamette etkilenmesi kelam bahsidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.