Coronada sert dalga başladı! Hafif atlatmak istiyorsanız…

Prof. Dr. Faruk Aydın, olayların tekrar yükseldiğini, virüse yakalananların hastanelerde tedavi görmeye başladığını belirterek, “Şu an sert dalga başlamış durumda ve bunu hafif atlatmanın sistemleri belirli. Bu dalgayı aşı ve maskeyle geçirmek zorundayız” diye konuştu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Kısmı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, haziran ayı ortasından sonra Covid-19 olaylarının yine yükselmeye başladığını söyledi.

Vaka sayılarının yükselmeye devam etmesi halinde test merkezlerinin yetersiz kalacağını belirten Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu:

*Hasta yoğunluğu arttı ve servislerde artık pandemi nedeniyle hasta olan beşerler da yavaş yavaş hastaneye yatmaya başladı. Olay sayıları üst gerçek hareketlendi.

*Bu artışın mevcut süratle devam etmesi durumunda eski test merkezlerinin yine açılacağını düşünüyorum.

*Umarım âlâ korunuruz ve açılmaz. Lakin bu gidişle son 3 haftalık trend izlendiğinde bilhassa 15 Haziran’dan itibaren üst hareketlenme başlandığını, korunmayla bunu kıramamamız halinde tekrar eski sayılara ulaşılacağını, mevcut test merkezlerinin de yetersiz kalacağı ortada. Kimi yeni değişimleri yapmak zorunda kalabiliriz.

‘RİSK KÜMELERİNİ KORUMALIYIZ’

65 yaş ve üstü ile bağışıklık sistemi düşük bireylerin Covid-19 varyantından korunması gerektiğini belirten Prof. Dr. Aydın, şu tabirleri kullandı:

*Kapalı yerlerde artık maske takmak gerekiyor. Bu şiddetli bir hastalık oluşturmuyor ancak risk kümelerinde ve kişisel olarak nasıl seyir göstereceğini bilemiyoruz.

*Şu an Türkiye’de haftada 25 mevt var. 25 mevtten birisi olmak ister misiniz yahut kim ister? ‘Bizim dışımızda birileri olsun’ diye beşerler hayal ediyor.

*Fakat o 25 kişinin içinde siz de olabilirsiniz. Bu sayıyı risk kümelerini bulaşıdan koruyamazsak, bu sayı artabilir.

*60 binde 25 kişi düşük bir orana karşılık geliyor. Ama kimse bu orana girmek istemez. Hala mevt riski olan bir hastalıkla karşı karşıyayız. Ve artması durumunda bu oranın da artacağını öngörebilmek mümkün.

‘MASKE TAKARAK DALGAYI ATLATMALIYIZ’

Prof. Dr. Aydın, olay artışının dalga halinde geldiğini söyleyerek, “Yapabileceğimiz en hoş şey; maske takarak bu dalgayı atlatmak. Hassas gruplarımız, immün sistemi zedelenmiş, 65 yaş üzeri beşerler, kronik hastalığı olanlar var. Bu dalgayı aşı ve maskeyle geçirmek zorundayız. Şu an sert dalga başlamış durumda ve bunu hafif atlatmanın usulleri belirli. Bu dalgayı aşı ve maskeyle geçirmek zorundayız. Bu teknikleri uygulamazsak farklı bir şey bekleyemeyiz” sözlerini kullandı.(DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.