Dolarda vahim son! Tuna Kaya’dan yer yerinden oynatan kestirim…2021 Aralık kabusu dönüyor

Piyasa Uzmanı Tuna Kaya yeni yayınladığı görüntüsünde fecî kestirimlerde bulundu. Dolarda yaşanan BDDK rüzgarı hakkında kıymetlendirme yapan Kaya,2021 Aralık ayı şokunun yaklaştığını belirtti. Gram altın için 2000 TL düzeyini veren Kaya bakın doların yıl sonu varsayımı için ne dedi? Pekala yatırımcı ne yapmalı? İşte Tuna Kaya’dan dolar için mor bölge uyarısı.

“2021 ARALIK ŞOKU GELİYOR”

“Dolar/TL’de artık dikiş tutmuyor. 2021 Aralık Kur Muhafazalı Mevduat 6 ay sürdü. Ve artık şimdi başa yeni belalar getiriyor. Şirket döviz varlıklarının yüzde 50’sini Merkez Bankası’na denetimine vermek tahlil getirmedi. 6 ayda 50 milyarlık satışı tesir etmedi. Son olarak BDDK atağı de doları lakin 17’den 16’ya çekti. Geldiğimiz noktada sermaye denetimleri, bankalara baskılar, Kur Muhafazalı Mevduat atılımı ve BDDK atağı, Merkez Bankası’nın döviz satışları doları durduramıyor, durduramaz da. Neden? Zira deniz bitti. 2021’deki yanlış faiz siyaseti ve iktisat idaresinin irrasyonel atakları dövizleri eritti. Merkez Bankasının net rezervleri -60 milyar doların üzerinde. Merkez Bankası’nın kura müdahale etmesi için kullanacağı azamî doları 12 bin dolar. Ve her ay 5 milyar dolar kullanılıyor. En fazla 2 ay kaldı. 2 ay sonra dolarda 2021 Aralık şoku geliyor. Bu şok çok daha büyük ve tehlikeli olabilir. Deniz çekildi tüm balıklar karaya çekildi. Bunlar yanlış iliklenen düğmelerin sonucu. İktisadın durumu gitgide ağırlaştı. Merkez Bankası piyasayı fonladı paralar ortalığa döküldü. Bunu daima söyledik. Fakat uygulamadılar.”

“MERKEZ BANKASI TÜM PARAYI ERİTTİ”

“2021 Eylül ayına gittiğimizde TL negatif istikamette ayrıştığını görüyoruz. Savaşta olan Rusya ve Meksika Peso’suna bakın. Ve Brezilya’dan da durum berbat biz bunlardan kötüyüz şu an. Dolar şu an 17,30’da baraj kurmuştu. Ve en son 17,30’ü görmüştü. Baraj aşılmak üzereydi. ve 18’e çıkacaktı. Erken çıkan kur 30 TL’de götürebildi. Lakin bu durumu geciktirme ismine BDDK atılımı geldi. Ve buradan süratli reaksiyon alımı gördü. Dolar tekrar 16,66’ya çıktı. Dolar daha evvel 40 gün baraja kalabiliyordu. Sonra basamaklı bir biçimde üst istikametli hareket oldu. Elde artık araç kalmadı. Merkez Bankası tüm parayı eritti. 17,30 düzeyinin aşılması durumunda 18’e gidilecekti. Burada her alan alım fırsatı şu an. Kur 16,45’ina altında 8 saat bile kalmadı. Yukarda ise 17,34 düzeyi direnç olarak görülüyor”

DOLAR VE GRAM ALTINDA MOR BÖLGE AŞILIRSA…

“18,40 düzeyine gelince sert bir müdahale olmuştu. Bunun üstü 20 düzeyiydi. BDDK atılımı geldi. Bu atılım 15,30 bile gelmedi. Önümüzdeki ataklar olsada kurdaki yükseliş devam edecek. Mor bölgesi 18 düzeyi Eylül’e kadar bu düzey tutulabilir. Sonrası 20 TL düzeyine çıkış olacak. Kur adıma adım hareketine devam ediyor. Yıl sonunda bankaların ve şirketlerin döviz borçları var onlar kapanacak. Kura inanılmaz derece de ilgi oluşacak. Kişiseller ve tüm yapılar harekete geçecek. Bu da kurda yeni bir dalgayı getirecek. Dolar 2022 yılı sonunda 32 TL düzeyi mümkün gözüküyor. Ve Merkez Bankası’nın Bir sonraki bankalardaki mevcut yatırımlara el konulabilir. Gram altında ise önemli manada yükselişler görebiliriz. 2000 TL düzeyleri görme ihtimalimiz var”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.