Eğitimde Kaynak Kitap Sorunu

Merhaba sevgili okurlarım. Yepyeni bir yazı dizisi ile yine birlikteyiz. Bu yazı dizimde eğitimin kanayan yaralarından birisi olan eğitimde kaynak kitap sorununa değineceğim. Umarım keyifle okuyacağınız bir yazı dizisi olur.

Ders kitaplarının yetersiz olmasından dolayı öğretmen arkadaşlarımız daha kaliteli bir eğitim vermek adına çocuklarımıza yardımcı ders kitapları aldırmaktadır. Ekonomik sıkıntı içinde olan birçok anne ve baba bu duruma karşı çıkmaktadır. Devletin verdiği ders kitapları yetmiyor mu? Diye birçok veli bu durumdan dolayı serzeniş içinde.

Ders kitaplarımız maalesef yeterli içeriğe sahip değil. Konu anlatımı 1-2 soru ile geçiştirilmiş. Çocukların öğrendiklerini pekiştirmeleri adına bol soru çözmesi gerekir. Ders kitaplarında konu anlatımları da yeterli düzeyde değil. Her veli de çocuğunun eğitimine maalesef aynı düzeyde önem vermiyor. Yani kimi veli için çocuğuna yardımcı kitap almak olmazsa olmazken kimi veli eskiden yardımcı kitap mı vardı sanki biz yardımcı kitaplarla mı büyüdük. Okumak isteyen çocuk her şekil okur deyip bu konuya gereken önemi vermemektedir.

Her zaman savunduğum bir fikir var. Yaz tatil döneminde 15-20 kişilik bir eğitim komisyonu kurulsun. Bu komisyona içi geçmiş, okuduğunu anlamayan, mental yorgunu eğitimciler yerine genç ve dinamik başarısını kanıtlamış eğitimciler katılmalı. Her sınıf için 4-5 tane kitap hazırlanmalı. Yaz döneminde bu kitapları incelemek için öğretmenlere gönderilmeli. Öğretmenler bu kitapları oylamalı. En çok oy alan ve başarılı bulunan kitaplar basılıp gönderilmeli. Böylece eğitimde kaynak kitap sorunu düzelmiş olur.

Eğitimde kaynak kitap sorunu dışında ders kitaplarının okula zamanında ulaşması da her yıl ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Normal şartlarda ders kitapları dönem başında çocukların masasına kadar gelmesi gerekir. Bu işi alan kişiler ders kitaplarını şehrin bir noktasında depoya yığıp okul yönetimine gelin kitaplarınızı alın demektedir. Okul müdürleri ve müdür yardımcıları özel araçları ile bu depolara gitmekte kitapları hamal gibi arabalarına taşıyıp arabaları ile benzin yakıp okula getirmekte aynı şekilde sınıflara dağıtmaktadır. Oysaki taşıma işini alan kişi ihaleyi alırken ve fiyat verirken ders kitaplarını öğrenci sırasına kadar getireceklerini taahhüt etmektedir.

Eğitimde birçok kanayan yara var. Yazı dizimde sizlere bu konuları anlatacağım. Hiçbir siyasi partiye hizmet etmemekteyim. Tüm yazılar bana aittir. Amacım eğitimde kanayan yaraları dile getirmek ve bu yaralara çözüm olmak. Eğitimde aksayan yanları dile getirmek. Bizi izlemeye devam edin.

Makale Yazarı: Emrah Berber
Antalya-Gazipaşa
22 Mart 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.