Gazprom’dan dikkat çeken açıklama: Güç krizinin asıl kazananı ABD…

Gazprom İdare Heyeti Lider Yardımcısı Oleg Aksyutin, Avrupa’daki doğal gaz krizinin çeşitli avantajları olduğunu belirterek, “Ancak bu avantajlar Avrupalı ülkeler için geçerli değil. Avrupa’daki güç krizinin asıl kazanını kıtaya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) sevkiyatını artıran ABD’dir.” dedi.

AA’nın haberine nazaran, Aksyutin, St. Petersburg’da düzenlenen Milletlerarası Doğal Gaz Forumu’nda yaptığı konuşmada, güç kesimindeki gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa ülkelerinin daha öngörülebilir doğal gaz fiyatları istediklerini anlatan Aksyutin, “Piyasada paradoksal bir durum gelişti. Son derece değişken spot fiyatlar nedeniyle uzun vadeli mukavelelere olan talep artıyor. Avrupa’dakiler de dahil olmak üzere son tüketiciler, öngörülebilir fiyatlarla gaz almak istiyor.” diye konuştu.

Aksyutin, Avrupa’daki doğal gaz krizinin çeşitli avantajları olduğunu belirterek, “Ancak bu avantajlar Avrupalı ülkeler için geçerli değil. Avrupa’daki güç krizinin asıl kazanını kıtaya LNG sevkiyatını artıran ABD’dir.” dedi.

Avrupa için değerli hacimlerde LNG sevkiyatlarının 2025’ten evvel başlamayacağı görüşünü lisana getiren Aksyutin, “Avrupa bölgesinin LNG için Asya ile rekabet etmesi gerekiyor. Bu da global piyasalarda arz ezasına yol açacak ve gaz fiyatını artıracak. Rusya dışında hiç kimse, uygun tedarik şartları sunarken Avrupa’ya Sibirya ve Yamal kaynaklarıyla karşılaştırılabilir gaz hacimleri sağlayamaz.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.