Gram altın 1000 liradan süreç görüyor

Dün, altının ons fiyatındaki düşüşe paralel bedel kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,1 azalışla 1.001,7 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının akabinde saat 10.55 prestijiyle evvelki kapanışının yüzde 0,4 üzerinde 1.006 liradan süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 1.650 lira, Cumhuriyet altını da 6.740 liradan satılıyor.

Dün yüzde 0,1 azalışla günü 1.710,1 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, şu dakikalarda evvelki kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 1.715,4 dolardan süreç görüyor.

Analistler, dünya genelinde resesyon ve merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına devam edeceği kaygılarının sürdüğünü lakin Avrupa ve Çin’in ekonomiyi destekleyici adımlar atacağını duyurmasının akabinde altına olan talebin arttığını söyledi.

Para piyasalarında, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu ayki toplantılarında 75 baz puan faiz artıracağına yönelik fiyatlamaların güçlü kalmaya devam ettiğini aktaran analistler, bu hafta perşembe günü Fed Lideri Jerome Powell’ın konuşması ve ECB’nin faiz kararı sonrası ECB Lideri Christine Lagarde’ın yapacağı açıklamaların altın fiyatları üzerinde tesirli olabileceğini lisana getirdi.

Analistler, bugün yurt içinde gerçek efektif döviz kuru, yurt dışında ise ABD’de hizmet dalı ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.700 ve 1.680 doların dayanak, 1.740 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.