Hamas’tan İsrail’in yeni Yahudi yerleşim ünitesi kurma kararına reaksiyon

Hamas, İsrail’in Doğu Kudüs’ün güneyinde yeni Yahudi yerleşim ünitesi kurulması kararına reaksiyon gösterdi.

Hamas’ın Kudüs’teki Sözcüsü Muhammed Hamade, İsrail’in bölgede “Givat Haşakid” ismiyle yeni bir Yahudi yerleşim ünitesi kurma kararına ait yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada, “İsrail, memleketler arası toplumun sessizliğini ve ABD’nin olayları örtbas etmesini, yerleşim planlarını yürürlüğe koymak için kullanıyor.” sözlerine yer verildi.

İsrail’in “uluslararası hukuka ve insani pahalara yönelik işlediği hataları durdurmaya çalışan tüm sesleri kıstığı” belirtilen açıklamada ayrıyeten, Filistinlilere kutsal yerlerde ve köylerde İsrail işgaline karşı direnme istikametinde davet yapıldı.

NE OLMUŞTU?

İsrail İçişleri Bakanı Ayelet Şaked, dün Doğu Kudüs’ün güneyinde “Givat Haşakid” isminde yeni bir Yahudi yerleşim ünitesi kurulması istikametinde karar alındığını duyurmuştu.

ABD Lideri Joe Biden’ın temmuz ayındaki ziyareti öncesinde gündeme gelen yerleşim ünitesi kararı, ziyaretin sonrasına ertelenmişti.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim ünitesi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da güç hale getiriyor.

Uluslararası hukuka nazaran, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim üniteleri yasa dışı kabul ediliyor.

Yasa dışı yerleşim üniteleri inşa eden İsrail, Filistin topraklarına el koyup Mescid-i Aksa’yı zamansal ve mekansal olarak bölmek için Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına müsaade vererek, Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya dönük pek çok ihlalde bulunuyor. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.