Hazırlıklar tamam: Kaşif-3, Yörükler-1’de misyona başlayacak!

Sondaj faaliyetlerine devam eden Abdülhamid Han gemisine yeni bir oyuncu daha katılıyor. Yazılımı ve elektronik kartları büsbütün Türk mühendislerce geliştirilen Kaşif insansız su altı robotu ailesinin son üyesi Kaşif-3 önümüzdeki günlerde Yörükler-1’de vazifeye başlayacak.

DÜNYADA SAYILI ÜLKEDE VAR 

Armelsan imzalı Kaşif, binlerce metre derinlikte çok kritik operasyonlara imza atabilen bir su altı robotu. Ailenin birinci üyesi Kaşif-1, Fatih Sondaj Gemisi’nde yaklaşık iki yıldır çalışıyor. Kaşif-2 ise Yasal Sondaj Gemisi’nde kıymetli misyonlar üstlendi.

Türkiye’nin sondaj faaliyetleri Abdülhamid Han gemisiyle yeni bir evreye geçince Kaşif de çok daha gelişmiş bir versiyonla karşımıza çıktı. Dünyada 3 ya da 4 ülkenin sahip olduğu hibrit motor teknolojisiyle üretilen Kaşif-3 sahip olduğu öteki kabiliyetlerle de dikkat çekiyor.

KRİZ ANINDA SAHAYI EN SON O TERK EDECEK 

Sahip olduğu robotik kollar, yüksek çözünürlüklü kamera ve gelişmiş yazılımıyla kritik misyonlar üstlenen Kaşif-3 temel olarak su altındaki sondaj platformu için epey değerli. Binlerce metrede elde ettiği imgeyi ve bilgileri anlık olarak kuleye yani ana gemiye aktarıyor. Denizin altında kesme-biçme, conta değiştirme, kuyu başı paklığı üzere faaliyetleri tekrar Kaşif yapıyor.

KAŞİF-3 BİRİNCİ SEFER GÖRÜCÜYE ÇIKTI 

Armelsan Genel Müdürü Can Emre Bakım, Kaşif’in üstlendiği vazifeleri anlatırken değişik bir bilgi daha veriyor. Şayet sondaj alanında işler istenildiği üzere gitmez ve zahmetli bir süreç gelişirse de sorumluluk Kaşif’te oluyor.

Daha net bir tabirle, sondaj yapılırken aşağıda rastgele bir patlama ya da kaza durumu olursa o kuyunun inançlı bir formda kapatılması Kaşif’in misyonu.

KÜRESEL GÜÇ KRİZİ SONDAJIN DEĞERİNİ ARTIRDI

Ukrayna-Rusya savaşı global güç piyasalarında neredeyse tüm istikrarları alt üst etti. Bilhassa Rusya’nın arz konusunda sergilediği tavır başta Avrupa olmak üzere kimi bölgeler için alarm zillerinin çalmasına neden oldu.

Haliyle son devirlerde neredeyse tüm ülkeler bir formda kendi güçlerini üretebilme noktasında adım atma niyetinde. Birinci etapta kapatılan madenlerin yine işlerlik kazanması, nükleer santrallere dönüş üzere atılımlar akla birinci gelenler olsa da sondaj faaliyetlerine sürat vermek isteyenlerin sayısı da hiç az değil.

Bu noktada yalnızca sondaj gemilerinin değil Kaşif üzere sistemlerin de değeri artıyor. Genel Müdür Can Emre Bakım’a Kaşif’in ihracat potansiyelini de soruyoruz. Kaşif 3 ile yabancı ülkelerin dikkatini önemli formda çektiklerini söyleyen Bakım, yakın vakitte dost ve kardeş ülkelerden ihracat haberleri duyulabileceği bilgisini veriyor.

KRİTİK BİLGİLERİ DIŞARI SIZMIYOR

Kaşif su altı robotu ailesinin her serisinde yerlilik oranı daha da artıyor. Genel Müdür Bakım’ın üzerinde durduğu bahislerden biri de platformun yerli ve ulusal olması ayrıntısı.

Bilindiği üzere bir ülkenin siyasetlerini direkt etkileyebilecek projelerindeki bilgiler birçok vakit ‘devlet sırrı’ niteliğinde oluyor. Sondaj faaliyetlerinde de hangi alanda, kaç metre derinlikte, ne kadarlık bir rezerv bulunduğu üzere bilgiler bu kapsama giriyor.

İşte bu nedenle Türkiye’nin sondaj gemilerinde büsbütün yerli ve ulusal insansız su altı robotlarının kullanılması büyük kıymet taşıyor.

Can Emre Bakım da Kaşif ile bu sorunun önüne geçildiği bilgisini paylaşıyor ve “Kaşif aslında çok kıymetli misyonları yapmakla kalmıyor, Türkiye’nin sondaj faaliyetlerinde tahminen de ‘devlet sırrı’ niteliğindeki bilgi ve imajların de ‘içeride’ kalmasını sağlıyor” diyerek süreci özetliyor.

KAYNAK: TRT HABER / SERTAÇ ASAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.