İhracat iklim endeksinde 19 ay sonra bozulma

Türkiye imalat bölümünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi ağustosta 48,8 olarak açıklandı.

İSO, yaptığı açıklamayla Türkiye İmalat Dalı İhracat İklimi Endeksi ağustos datalarını paylaştı. Endekste eşik bedel olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm sayılar ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki bedeller ise bozulmaya işaret ediyor.

Bu çerçevede temmuzda 50,0 olarak gerçekleşen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi, ağustosta 48,8’e gerileyerek son 19 aylık periyotta birinci defa eşik kıymet 50,0’nin altında kaldı.

Bu bilgi, Türk imalat ihracatçıları için daha zorlayıcı bir talep ortamına işaret ederken, ihracat iklimindeki bozulma hafif olmakla birlikte Haziran 2020’den beri en besbelli seviyede gerçekleşti.

ABD VE ALMANYA’DA DARALMA SÜRDÜ

Ağustos ayında ABD’deki daralmanın derinleştiği görüldü. Dünyanın en büyük iktisadında iktisadi faaliyet üst üste ikinci ay geriledi ve kelam konusu düşüş Kovid-19 salgınının birinci dalgasından beri en yüksek süratte kaydedildi.

Benzer bir tablo, üretimin Mayıs 2020’den beri en yüksek oranda azaldığı Almanya’da da gözlendi. Türk imalatçılarının en büyük dış pazarı pozisyonunda olan Almanya’nın ihracattaki hissesi yüzde 9 civarında bulunuyor.

Diğer yandan, Avrupa ekonomisindeki zayıflık Almanya ile hudutlu kalmadı. Birleşik Krallık’ta ekonomik aktivite son 19 ayda birinci defa düşüş kaydederken İtalya, Yunanistan ve Hollanda’da da bozulma yaşandı.

Buna karşılık, Fransa, İspanya ve İrlanda’da üretim ölçülü büyüme kaydetti. Anket kapsamında takip edilen tüm ekonomiler içerisinde üretimin en süratli düşüş gösterdiği ülke Polonya oldu. Bu ülkede son 27 ayın en sert daralması yaşandı.

ORTA DOĞU, TALEPTEKİ BÜYÜMENİN TEKRAR ANA KAYNAĞI OLDU

Ağustos ayının nispeten olumlu bir gelişmesi, Orta Doğu’nun talepteki büyümenin ana kaynağı olmayı sürdürmesiydi. Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE), petrol dışı aktivite güçlü artış kaydetti ve kelam konusu artış Haziran 2019’dan beri en yüksek süratte gerçekleşti.

Takip edilen ülkeler içerisinde en yüksek büyüme de tekrar BAE’de kaydedildi. Bu ortada Katar ve Suudi Arabistan’da üretim yeniden güçlü bir halde arttı.

Lübnan’da iktisat aktivite çabucak hemen yatay seyrederken Mısır’da ise daralma sürat kesti. Ağustosta dört BRIC ülkesinde iktisadi faaliyet artış kaydetti. Büyüme bilhassa Hindistan’da güçlü gerçekleşti.

ORTA DOĞU, TALEPTEKİ BÜYÜMENİN ANA KAYNAĞI

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Küresel Market Intelligence İktisat Yöneticisi Andrew Harker, Türkiye İhracat İklimi Endeksi’ne ait, “Küresel iktisatta bozulma belirtileri ağustos ayında daha da güçlendi ve bu durum Türk imalat ihracatçılarının karşılaştığı zorlukları artırdı. ABD ve Almanya üzere temel ihracat pazarlarında daralma derinleşirken zayıflık gelişmiş ihracat pazarlarının birçoklarında hissedildi. Büyümenin bilhassa güçlü gerçekleştiği BAE başta olmak üzere Orta Doğu ise öbür bölgelerden olumlu ayrışmaya devam etti.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.