İspanya’da, NATO Tepesi için güvenlik tedbirleri artırıldı

Zirve için oluşturduğu güvenlik planına, Yunan mitolojisindeki barış tanrıçasına atıfta bulunarak “Irene operasyonu” ismini veren hükümet, NATO, Europol ve Interpol’un de ortalarında bulunduğu polis ve askerlerden oluşan 10 bin güvenlik çalışanını görevlendirdi.

Zirvenin yapılacağı Madrid’deki IFEMA fuar alanının yanı sıra 44 ülkeden gelecek devlet yahut hükümet liderleri ile dışişleri ve savunma bakanlarının kaldıkları otellerin etraflarında birtakım yollar trafiğe kapatılırken denetimler artırıldı.

Resmi toplantıların olacağı 29-30 Haziran’da Madrid üzerinde 4 helikopterin eş vakitli olarak uçacağı bilgisi paylaşıldı.

Ayrıca İspanya’nın Fransa ve Portekiz ile olan kara sonlarındaki giriş ve çıkış noktalarında da denetimlerin artırıldığı bildirildi.

Hükümet yetkilileri, Madrid’de yaşayan halka mümkünlük dahilinde bu hafta konuttan çalışmaları tavsiyesinde bulundu.

GUERNİCA TABLOSU ÖNÜNDE NATO AKSİSİ EYLEM

Diğer yandan iklim değişikliği zıddı “Gelecek için Cumalar” ve “Yokoluş isyanı” örgütlerine bağlı bir küme genç, Madrid’deki Reina Sofia Müzesi‘nde bulunan, Pablo Picasso‘nun İspanya iç savaşını anlatan “Guernica” tablosunun önünde NATO tersi aksiyon yaptı.

NATO Doruğu’na gelen önderlerin ve eşlerinin Prado ve Reia Sofia müzelerine götürülecek olmalarını protesto eden küme, yere yatarak “Sanat ile savaşı karıştırmak kabul edilemez.” sloganı attı.

Barışçıl hareket kısa müddette sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.