İsveçli bakanla milletvekili ortasında ‘PKK’yı en çok sen savundun’ tartışması

Terör örgütü PKK/YPG, İsveçli siyasalları karşı karşıya getirdi. İsveç meclisindeki Sol Parti üyesi üç milletvekili, terör örgütü PKK ve Suriye kolu YPG’ye ilişkin kelamda bayraklarla aksiyon yaptı.

Gotland Adası’nda gerçekleşen terör hareketi, İsveç gazetesi Aftonbladet tarafından da gündeme getirildi.

“PKK İLE ORTANIZA ARALIK KOYUN”

İsveç Adalet Bakanı Morgan Johansson, Sol Parti’ye hitaben toplumsal medyadan şu paylaşımı yaptı:

“Bu aksiyon kabul edilemez. PKK, Olaf Palme devrinde terör örgütü olarak tanındı. PKK, birçok pak insanı öldürdü. Sol Parti! Derhal PKK ile ortanıza aralık koyun!”

“EN ÇOK SEN SAVUNDUN”

Bakan Johansson’a Sol Parti’den karşılık gecikmedi. Terör örgütü PKK yandaşı harekete katılan ve örgüte ilişkin kelamda bayrağı açarak “PKK’nın yanındayız” diyen İsveç Milletvekili Daniel Riazat, Johansson’a şu karşılığı verdi:

“PKK’yı en çok sen savundun. İki yıldır PKK’yı övüyorsun. En çok sizin iktidar partiniz PKK bayrakları açtı, PKK’lıları övdü. Sizin hükümetiniz şahsen PKK ve YPG savaşçılarını övdü. Saçmalamayın. Mantıklı olun!”

PKK DESTEKÇİSİ VEKİL RİAZAT, FETÖ’CÜ ENES KANTER’LE BULUŞMUŞTU

YPG/PKK destekçisi Sol Parti Milletvekili Daniel Riazat, haziranda terör örgütü FETÖ destekçilerinden Enes Kanter’e İsveç Meclisi’ni gezdirerek ve İsveç’in NATO üyeliğine başvurmaması için kulis yapmıştı.

JOHANSSON, PKK DESTEKÇİSİ VEKİLİN OYUYLA KURTULMUŞTU

İsveç Adalet Bakanı Morgan Johansson hakkında; haziran ayında itimat oylaması yapılmıştı. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, “Eğer ki itimat oyunu geçemezse ben de istifa ederim” demişti. İsveç’in PKK sempatizanı milletvekili Aminah Kakabaveh, akabinde Kandil’le irtibata geçti. Elebaşlarından gelen talimat üstüne itimat oylamasında hükümeti destekledi ve Johansson’un bakanlığı düşürülemedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.