Kalın, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Crow’la görüştü: F-16 konusunda ilerleme sağlanması iki ülkenin çıkarına

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Jason Crow ve beraberindeki heyetle, İstanbul’daki Mabeyn Köşkü’nde görüştü.

Görüşmenin akabinde Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, iki ülkenin siyasi ve ekonomik bağları, terörle uğraş konusu, savunma sanayindeki işbirliği mevzuları, Ukrayna-Rusya savaşı, Karadeniz’den tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege Denizi ve Akdeniz’deki gelişmeler ile öbür bölgesel mevzuların ele alındığı aktarıldı.

“Görüşmenin başında Madrid’teki NATO Tepesi ve kabul edilen Yeni Stratejik Konsept değerlendirildi” denilen açıklama şöyle devam etti:

“Zirve marjında iki ülke başkanının olumlu bir havada gerçekleştirdikleri görüşmeden duyulan memnuniyet lisana getirildi. Türkiye-ABD bağlarının karşılıklı hürmet ve anlayış temelinde, ortak ve stratejik çıkarların temel alındığı bir yerde ilerlemesi gerektiği tabir edildi. Savunma sanayii alanında işbirliğinin ve F-16 konusunda ilerleme sağlanmasının iki ülkenin çıkarlarına hizmet edeceği belirtildi.”

Birleşmiş Milletler, Türkiye, Rusya ve Ukrayna ortasındaki tahıl sevkiyatı mutabakatına da değinilen açıklamada, “Karadeniz üzerinden tahıl sevkiyatı için inançlı bir koridorun oluşturulması konusunda Türkiye’nin uğraşlarının takdirle karşılandığı tabir edildi. Bu sevkiyatın muvaffakiyetle gerçekleşmesinin global besin güvenliği açısından stratejik kıymet taşıdığına dikkat çekildi” tabirleri kullanıldı.

Ege Denizi ve Akdeniz’de Türkiye’nin haklarına hürmet gösterilmesinin istendiğin belirtilen açıklamada, “Ege ve Akdeniz hususlarında milletlerarası toplumun Türkiye’nin yasal haklarına hürmet göstermesi gerektiğinin altı çizildi. Türkiye’nin ulusal güvenliğini, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini tehdit eden PKK/YPG ve DEAŞ dâhil tüm terör örgütlerine karşı ayrım yapmaksızın kararlılıkla gayret edilmesi gerektiği vurgulandı” denildi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.