Karamollaoğlu: Yenikapı Ruhu’nun üstüne tuz ruhu döküp öldürdünüz

Saadet Partisi (SP) Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, “15 Temmuz’u siyasi ikbali için kullananlara seslenmek istiyorum; ‘Yenikapı Ruhu’nun üstüne tuz ruhu döküp öldürdünüz. Lakin biz, yeni bir ruhla ulusal kıymetlerimizi, demokrasimizi ve ülkemizi tekrar ayağa kaldıracağız inşallah. Biz Saadet Partisi olarak, kim olursa olsun tüm darbecilerle hesaplaşacak ve ülkemizi çıkmaza sürükleyen bu nizamı kesinlikle değiştireceğiz” dedi.

Temel Karamollaoğlu, 15 Temmuz’un altıncı yıl dönümü münasebetiyle bugün toplumsal medya hesabında bir ileti yayınladı.

Karamollaoğlu’nun iletisi şöyle:

REJİM İNŞASI İÇİN MAZERET YAPTILAR: İşte 15 Temmuz, sadece birkaç yılın değil, AK Parti iktidarının izlediği uzun bir sürecin sonucudur. Bununla birlikte 15 Temmuz, tıpkı vakitte ülkemizi derin bir krize sürükleyen otoriter idare anlayışının da doğduğu gündür. Cumhur İttifakı, bu teşebbüsten ders çıkarıp devleti onarmak yerine devlet geleneğini ve kurumlarını yok sayan bir rejimin inşası için mazeret olarak kullanmıştır. Ne yazık ki darbe başarılı olsaydı meydana gelecek olan atmosferi, bugün farklı boyutuyla yaşıyoruz.

DEMOKRASİYİ YOK SAYAN BİR KEYFİYET ÜLKEYİ ESİR ALMIŞ BULUNUYOR: 15 Temmuz’dan sonra herkesi kriminalize eden ötekileştirici bir siyaset, hatalıyı ve günahsızı tıpkı kefeye koyan çarpık bir adalet, demokrasiyi yok sayan bir keyfiyet ülkeyi esir almış bulunuyor. Daha açık bir sözle; Cumhur İttifakı, milletin kahramanlığını, Erdoğan’a nazaran biçtiği otoriter idare sistemine feda etmekten çekinmedi. 15 Temmuz ruhu, Türkiye’yi kendi içine kapanan bir ülke yapmak isteyenlerin hamasetine dönüştürüldü.

LİYAKAT YERİNE ‘SİYASAL SADAKATİ’ GÖZETMENİN SONUÇLARI: Adaletten uzaklaşmanın, günübirlik çıkarlar için devletin tüm ayarlarıyla oynamanın bedelinin ne kadar ağır olduğunu 15 Temmuz’da yaşadık. İktidarda kalabilmek için kurulan yanlış ittifakların ve yanlış ilgilerin ülkemize ne kadar değerliye mâl olduğunu 15 Temmuz’da gördük. Suçlu-masum ayırt etmeden, kendisine en ufak itirazda bulunan herkesi peşinen ‘hain/suçlu’ ilan etmenin; atamalarda, işe alımlarda ehliyet ve liyakat yerine ‘siyasal sadakati’ gözetmenin hangi sonuçlara sebep olabileceğini 15 Temmuz’da daima birlikte deneyim ettik. Çok deneyim ortadayken 15 Temmuz öncesinin yanlışlıklarının 15 Temmuz’dan sonraki süreçte de devam ettiriliyor olmasının, gelecekte milletimize ve ülkemize çok daha ağır bedeller ödeteceği akıldan çıkarılmamalıdır.

İMKANI OLANLAR YURT DIŞINA KAÇARKEN MAĞDUR VE GARİBAN VATANDAŞLAR CEZAEVİNE ATILDI: Bugün 15 Temmuz, harika halin idare usulüne dönüşmesine yol açtı maalesef. Tabiatı gereği kısa periyodik olması gereken harika halin kalıcı bir nizama dönüştürülmesiyle birlikte, demokrasiyi tahrip edecek, adalete olan itimadı sarsacak bir nizamın güçlenmesine yol açtı. İktidar tarafından dayatılan beka ve güvenlik kaygısının beslediği psikolojiyle toplumun süreksiz bir müddet için kabullendiği bu siyasi iklim, artık insanımızı nefes alamaz hale getirmiştir ve toplumumuz bunu hakketmemektedir. 15 Temmuz’dan bugüne yapılan on binlerce süreç, gözaltılar, kapatılan kurumlar, işine son verilen yüz binlerce insan, masumiyeti ispat edilmesine karşın işine iade edilmeyen mağdurları artık hepimiz biliyoruz. Bu sürecin sonunda bildiğimiz acı bir şey daha var ki o da adaletsizliğin borsaya dönüşmüş olmasıdır. Parası olan, bir yerlerden torpil bulanlar, yani imkânı olanlar yurt dışına kaçarken mağdur ve gariban vatandaşlar haksız yere cezaevine atıldı ve ekmeğinden edildi.

TÜM DARBECİLERLE HESAPLAŞACAĞIZ: 15 Temmuz sonrası yaşanan süreçte mağdur olanların sesi artık arş-ı âlâya yükseldi. Biz, bilgi, birikim ve deneyimimizle inşa ettiğimiz temel prensipler doğrultusunda Türkiye’yi otoriter ve antidemokratik bir ülke haline getirmek isteyen anlayışın aksine, geçmişten ders alarak ve yanılgıları telafi ederek ülkemizi daha güçlü yarınlara hakikat götürmekte kararlıyız. 15 Temmuz’u siyasi ikbali için kullananlara seslenmek istiyorum; ‘Yenikapı Ruhu’nun üstüne tuz ruhu döküp öldürdünüz. Lakin biz, yeni bir ruhla ulusal kıymetlerimizi, demokrasimizi ve ülkemizi tekrar ayağa kaldıracağız inşallah. Biz Saadet Partisi olarak, kim olursa olsun tüm darbecilerle hesaplaşacak ve ülkemizi çıkmaza sürükleyen bu nizamı kesinlikle değiştireceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.