NATO’dan Türkiye mesajı!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD merkezli haber sitesi Politico’nun canlı yayınında soruları yanıtladı. Hem Finlandiya’nın hem de İsveç’in NATO’ya iştirak sürecindeki sonraki adımlar üzerinde etkin olarak çalıştıklarını lisana getiren Stoltenberg, terörle çaba de dahil olmak üzere Türkiye’nin güvenlik telaşlarını de ele aldıklarını aktardı. Stoltenberg, maksadının her iki ülkenin de bir an evvel NATO’ya katılabilmesi için ortak bir yol bulmak olduğunu tabir etti.

Gelen bir soru üzerine NATO’daki fikir ayrılıklarına değinen Stoltenberg, “Her şeyden evvel NATO’da birçok hususta farklı görüşler var. Bu her vakit bu türlü olmuştur” tabirlerini kullanarak, 1950’lerdeki Süveyş Krizi’ni, 1960’larda Fransa’nın NATO’nun askeri kanadından ayrılmasını ve NATO Karargahı’nın Fransa’nın başşehri Paris’ten Belçika’nın başşehri Brüksel’e taşınmasını, 1970’lerde Afrika ve Vietnam’daki savaşları, Irak Savaşı’nı örnek verdi.

NATO’nun iktidarda farklı siyasi partilere sahip 30 farklı ulus olduğunu hatırlatan Stoltenberg, “NATO’da etkileyici olan şey, birçok bahiste farklı görüşlere sahip 30 farklı müttefik olmamıza karşın, pek çok hususta hemfikir olmamız, muhafazaya ve savunmaya hazır olan temel mevzularda her vakit hemfikir olacağımızdır” dedi.

“TÜRKİYE, TERÖR ATAKLARINDAN EN FAZLA ZİYAN GÖREN NATO MÜTTEFİKİ”

Finlandiya ve İsveç konusunda müttefiklerin birebir fikirde olduğundan emin olduğunu aktaran Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç konusunda tıpkı fikirde olduğumuzdan eminim. Lakin yapmamız gereken artık oturup Türkiye’nin söz ettiği farklılıkları ve kaygıları ele almaktır. Zira Türkiye’nin terör akınlarından en fazla ziyan gören NATO müttefiki ülke olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor. İttifakımız için büyük kıymet taşıyan, Irak ve Suriye hududundaki bir ülke, terörle çabada kilit rol oynadılar ve oynamaya da devam ediyor” dedi.

Türkiye’nin bir Karadeniz ülkesi olduğuna değinen Stoltenberg, şu anda çok kıymetli işler yaptığını ve Ukrayna’dan besin ihracatı ile ilgili görüşmeleri kolaylaştırdığını açıklayarak, “Dolayısıyla, kaygılarını lisana getirdiklerinde elbette oturup bu telaşları ele almamız gerekiyor. Şu anda tam olarak bunun üzerine istişare ediyoruz. Umarım Finlandiya ve İsveç’in en kısa vakitte üye olmalarına müsaade verecek bir tahlil bulabiliriz” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.