Nebati’den enflasyonla çaba bildirisi: 239 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gaziantep’te “A Para Sohbetleri Programı”nda konuştu. Nebati, enflasyonla uğraş kapsamında 239 milyar lira vergi gelirinden vazgeçildiğini duyurdu.

GES’lerin 15 Haziran’da talep toplanacağını hatırlatan Nebati, “Yıllık bileşik getiri yüzde 23.04 olacak. Gelir Endeksi Senetlere (GES) mevzu olan KİT’lere aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde geldiğinde yatırımcılara ek getiri sağlayacak” dedi.

DAR GELİRLİ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN OLUMLU AYRIMCILIĞA DEVAM EDECEĞİZ

Nebati, tüketici kredilerinde uygulanan makro ihtiyatı siyaset gereği sıkılaşmaya gidildiğini belirterek “Üretim, ihracat ve istihdam Türkiye iktisadının temelidir. Tüketici kredilerinde buna karşın dar gelirli vatandaşlarımız için olumlu ayrımcılığa devam edeceğiz. 50 bin TL’ye kadar olan kredilerde vadelerde azaltmaya gitmedik.” tabirlerini kullandı.

‘DAR GELİRLİLER HARİÇ’ DEMİŞTİ

Nebati, TÜİK’e nazaran yüzde 73, bağımsız kaynaklara nazaran yüzde 160 olan enflasyonun sebeplerini “Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert önlemler alabilirdik. Üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor” kelamlarıyla açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.