ODTÜ’de mezuniyet merasimleri iptal edildi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) yapılan açıklamada, bu yılki mezuniyet merasimlerinin ‘güvenlik’ gerekçesiyle iptal edildiği duyuruldu.

ODTÜ Rektörlüğü’nden, İhtilal Stadyumu’nda yapılacak mezuniyet merasiminin güvenlik münasebetleriyle iptal edildiğini açıkladı. Rektörlük tarafından yapılan açıklamada, idare olarak diploma merasimlerinin hangi kapsam ve ortamda düzenlenebileceğiyle ilgili planlamaların yapıldığı aktarılarak şöyle denildi:

* “Bildiğiniz üzere, üniversitemizde son periyotlarda farklı kümelerin gerçekleştirdikleri müsaadesiz toplantı ve aksiyonlarla farklı, taraflı ve yanlış bir gündem oluşturma yahut üniversitemizi çeşitli kümeleşmelerin merkezi haline getirme eforu bariz bir halde görülmektedir.

* Diploma törenimizin planlanması sırasında, olumsuz uğraşların, stadyumda düzenlenmesi planlanan bir merasimde gruplaşmalara neden olabileceği ve farklı kümelerin merasim alanımızı kendi gayeleri doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği tarafında bilgiler almış bulunuyoruz.

* Hasebiyle, bu olumsuz gelişmeler merasim hazırlıkları sürecimizde bizleri epeyce zorlayan, farklı tahlil arayışlarına yönlendiren bir durum halini almıştır.”

“GÜVENLİK SEBEPLERİYLE MÜMKÜN OLMAYACAĞI NOKTASINA GELİNMİŞTİR”

Yapılan açıklamada, merasimlerin güvenlik sebebiyle mümkün olmayacağı belirtilerek şöyle denildi:

* “Her ne kadar içinde bulunduğumuz devirde planlanan uygulama, merasimlerin stadyumda devam etmesi istikametinde olduysa da bize ulaşan bilgiler sonucunda bunun bilhassa güvenlik sebepleriyle mümkün olamayacağı noktasına gelinmiştir.

* Bu temelde, 2021- 2022 Akademik Yılı Diploma Merasimleri, fakültelerimizin tertibinde, kısımlarımız bünyesinde 02- 05 Ağustos 2022 tarihleri ortasında düzenlenecektir.

* Bununla birlikte, 2021- 2022 Akademik Yılı’nda üniversitemizden doktora derecesi almaya hak kazanmış mezunlarımız ve derece ile mezun olan lisans öğrencilerimiz için kültür ve kongre merkezinde mezuniyet merasimleri düzenlenecektir.” DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.