Pakistan’da ‘İmran Han’ın partisi kriket üzerinden fon aldı’ argümanı

İngiliz Financial Times gazetesi, Dubai merkezli The Abraaj Group isimli şirketin kurucusu Pakistanlı iş insanı Arif Mesud Nakvi’nin 2010-2012’de İngiltere’de düzenlediği kriket turnuvasında toplanan bağışların, Pakistan Eski Başbakanı İmran Han’ın liderliğini yaptığı Pakistan Adalet Hareketi’ne (PTI) aktarıldığını belirtti.

Gazetenin haberinde, Nakvi’nin 2010-2012’de İngiltere’de kriket turnuvası düzenlediği ve katılımcılardan hayırseverlik çalışmaları ismi altında 2 bin-2 bin 500 avro para istediği belirtildi.

Burada toplanan paraların Nakvi’nin Cayman Adaları’nda kayıtlı Wootton Cricket şirketine aktarıldığı ve bunlar ortasında 2 milyon avro bağış yapan Birleşik Arap Emirlikleri kraliyet ailesine mensup bir bakanın da bulunduğu aktarıldı.

Toplanan paraların 28 Şubat-30 Mayıs 2013’te Wootton Cricket şirketi hesabından PTI’ya 3 seferde transfer edildiği ve toplamının 2,12 milyon dolar olduğu argüman edildi.

Han’ın 2013 genel seçimi öncesinde kıymetli ölçüde paraya muhtaçlığı olduğu ve Nakvi’nin Pakistanlı iş insanlarıyla PTI için para bulma konusunda yakın çalıştığı belirtildi. 

İMRAN HAN’DAN “HABERİMİZ YOK” AÇIKLAMASI

Han ise gazeteye verdiği karşılıkta Abraaj Group’un Wootton Cricket aracılığıyla kendilerine fon aktardıklarını bilmediğini ve BAE merkezli fondan kendisinin ve partisinin haberi olmadığını tabir etti.

Söz konusu gelişme, koalisyon hükümetinin PTI’nın yabancı kaynaklarına ait 2014’ten bu yana süren davanın sonuçlandırılması davetlerinin akabinde ortaya çıktı.

Pakistan’da siyasi partilerin yabancı şirket ve bireylerden fon alması yasak.

DAVA 2014’TEN BERİ SÜRÜYOR

PTI’nın yabancı kaynaklarına ait dava 2014’ten bu yana sürüyor.

Bu kapsamda, Mart 2018’de PTI’nın yurt dışı kaynaklarının incelenmesi için Seçim Komitesi bünyesindeİnceleme Komitesi oluşturulmuştu. İnceleme Komitesi, bahisle ilgili raporunu Seçim Kuruluna Aralık 2021’de sunmuştu.

İktidardaki PTI’ya yönelik tezler ortasında yasa dışı finansman kaynakları, partinin yurt içi ve dışındaki banka hesaplarının gizlenmesi, kara para aklama ve Orta Doğu ülkelerinden yasa dışı bağışlar almak için PTI üyelerinin özel banka hesaplarının paravan olarak kullanılması yer alıyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.