PKK Demirtaş’a 16 milyon dolar gönderdi

Gri listede aranırken terör örgütü PKK’dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan “Leheng Dersim Adil” kod isimli Merdan Rüştü Ovalıoğlu, terör örgütünün HDP’yi finansmanı ve elebaşı Cemil Bayık ile Selahattin Demirtaş ortasındaki alakalara dair yeni bilgiler verdi. 2014-2016 yılları ortasında Kandil’de sürücülük yaptığı ve o tarihlerde Türkiye’den terör kamplarına gidenleri şahsen gördüğü için kritik bilgilere sahip olan Ovalıoğlu, Demirtaş için, “Kendisini birkaç kez Kandil alanında gördüm” tabirlerini kullandı.

“ÜST SEVİYE ÖRGÜT MENSUPLARI KAMURAN YÜKSEK VE YAHYA FİGAN İLE GÖRÜŞTÜ”

Ovalıoğlu, 25 Haziran 2022’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca alınan sözünde Demirtaş ile ilgili şu bilgileri anlattı:

“Kendisi (Demirtaş) KCK/TM (KCK Türkiye Meclisi) karargahında üst seviye örgüt mensupları Kamuran Yüksek ve Yahya Figan ile görüştü. Kobani olayları sürecinde Kamuran Yüksek ve Yahya Figan ile irtibatlıdır. O devir üst seviye örgüt mensupları tarafından çok fazla sevilmediğini biliyorum. HDP Eş Genel Başkanlığı yaptığı süreçte Cemil Bayık seçim çalışmaları için 16 milyon dolar ya da euro parayı Kamuran Yüksek ve Yahya Figan üzerinden gönderdi.”

“HDP TARAFINDAN OKUNAN PKK KAMPINDA YAZILDI”

Kandil’in 35 kişinin öldüğü ve onlarca kentin savaş alanına çevrildiği Kobani olaylarını nasıl başlattığı ve HDP’ye giden talimatların da şahidi olan Ovalıoğlu, şunları söyledi:

“6 Ekim 2014 günü HDP Genel Merkezi tarafından yapılan çağrıyı biliyorum. Bu davetin yapıldığı gün Irak’ta Metina alanında üst seviye örgüt mensuplarının iştiraki ile KCK/TM karargahında bir toplantı yapılmıştı. Kararlara ait Zerrin (Kod adı) tarafından süratli formda bilgisayar ortamında yazılan metin taslağı hafıza kartlarına atılarak, kuryeler aracılığı ile Kamuran Yüksek ya da Yahya Figan’a iletildi. HDP Genel Merkezi’nce 6 Ekim 2014 günü yapılan davet metninde geçen cümleler Zerrin’in dokümanı yazarken tekrarladığı cümlelerdi.”

Merdan Rüştü Ovalıoğlu, 2 Eylül 2018’de Irak’ta teslim olan dört teröristten biriydi. Özel Kuvvetler’e bağlı birlikler, Ovalıoğlu ile başka 3 teröristi Habur hududunda görevlilere teslim etti. Ovalıoğlu, geçen ay Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına Demirtaş’ın da ortalarında olduğu onlarca HDP’linin Kandil’i ziyaretleri ve elebaşlarıyla ilgili tabir verdi. Savcılığa yansıyan bilgilerin birçok HDP’liyi sıkıntı durumda bırakacağı belirtiliyor.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.