Putin-Erdoğan tepesinin akabinde ortak bildiri yayınlandı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Soçi kentinde bir ortaya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, 4 saat sürdü. Görüşmenin akabinde ortak bildiri yayınlandı.

Bildiride, “Liderler, Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı uğraşta dayanışma ve eş güdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etmişlerdir” denildi.

Ortak bildiride, Erdoğan ve Putin’in Ukrayna’dan tahıl ve besinin taşınmasına yönelik İstanbul muahedesinin imzalanmasında iki ülke ortasındaki yapan bağlantıların rol oynadığını teyit ettiği belirtildi.

Bildiride şu tabirlere yer verildi:

İLİŞKİLER BÖLGESEL VE GLOBAL SINAMALARA RAĞMEN İLERLETİLMELİ: İki önder, Türkiye-Rusya alakalarının, mevcut bölgesel ve global tüm sınamalara karşın, karşılıklı hürmet ve mütekabil çıkarların tanınması temelinde ve milletlerarası yükümlülüklerle uyumlu olarak ilerletilmesi tarafındaki ortak iradelerini teyit etmişlerdir.

BEKLENTİLER MÜTEKABİLİYET ÇERÇEVESİNDE KARŞILANACAK: Bu anlayış çerçevesinde Türkiye-Rusya ikili münasebetlerinin gündeminde yer alan hususlar üzerinde kapsamlı istişarelerde bulunan önderler; iki ülke ortasındaki ticaret hacminin tespit edilen amaçlar doğrultusunda ve istikrarlı bir temelde artırılması; iktisat ve güç alanlarında iki ülkenin birbirlerinden beklentilerinin mütekabiliyet çerçevesinde karşılanması; ulaştırma, ticaret, tarım, sanayi, finans, turizm ve inşaat üzere bölümlerde uzun müddettir iki ülke gündeminde bulunan bahislerde işbirliğinin güçlendirilmesi tarafında somut adımlar atılması üzerinde mutabık kalmışlardır.

İSTANBUL MUTABAKATI TAM OLARAK UYGULANMALI: Bölgesel mevzular bağlamında, önderler, Türkiye ile Rusya ortasında var olan samimi, açık kelamlı ve itimada dayalı bağlantıların bölgesel ve milletlerarası istikrarın tesisi açısından taşıdığı kilit değere işaret etmişledir. İki önder bu çerçevede, Ukrayna limanlarından tahıl ve besin eserlerinin emniyetli taşınmasına yönelik İstanbul mutabakatına varılmasında iki ülke ortasındaki yapan bağlantıların rol oynadığını teyit etmişlerdir. İki başkan, Rusya’nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için gerekli hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun biçimde tam olarak uygulanması lazım geldiğinin altını çizmişlerdir.

SURİYE’DE TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI DAYANIŞMA İÇİNDE HAREKET EDİLECEK: Suriye’deki son gelişmeler üzerinde durulan görüşmede önderler, ülkede kalıcı tahlile ulaşılması için siyasi sürecin ilerletilmesine atfettikleri değerin altını çizmişlerdir. Başkanlar, Suriye’nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettikleri kıymete işaretle, Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı gayrette dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etmişlerdir.

LİDERLER, LİBYA’DAKİ SİYASİ SÜRECE DAYANAKLARINI YİNELEDİ: İki başkan, Libya’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan güçlü bağlılıklarını vurgulamışlardır. Libyalılar ortasında mümkün olan en geniş mutabakat temelinde özgür, adil ve muteber seçimlerin düzenlenmesinin kıymetini vurgulamış ve BM himayesinde yürütülen Libya liderliğindeki ve Libya sahipliğindeki siyasi sürece takviyelerini yinelemişlerdir.

KONSEY TOPLANTISI TÜRKİYE’DE YAPILACAK: Liderler, Türkiye-Rusya Yüksek Seviyeli İşbirliği Konseyi’nin müteakip toplantısının Türkiye’de gerçekleştirilmesi üzerinde mutabık kalmışlardır. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.