Rusya’dan UAEA’ya ‘Zaporijya’ daveti: Objektiflik bekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova Devlet Memleketler arası Münasebetler Enstitüsü’nde yeni bahislere ait açıklamalarda bulundu.

Lavrov, UAEA heyetinin Ukrayna‘daki Zaporijya Nükleer Santrali‘ne gittiğine dikkat çekerek, “UAEA’den objektiflik bekliyoruz. Geriye kalanı, ziyaretin hazırlığı ve bu ziyareti zorlaştırma teşebbüsleriyle ilgiliydi. Kimileri, UAEA’nın objektif sonuçlara varmasını istemiyor” dedi.

Lavrov, Ukrayna sabotaj kümelerinin bu sabah santralin yakınlarında konuşlanmaya çalıştığı ve etkisiz hale getirildiğini söyleyerek, “Santralin inançlı formda çalışması ve UAEA’nın burada kendi vazifesini yerine getirmesi için elimizden geleni yapıyoruz” sözlerini kullandı.

‘HERHANGİ BİR TEHDİT TAARRUZ OLARAK KABUL EDİLECEK’

Lavrov, Moldova hudutlarında bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesi sorununa de değinerek, şöyle konuştu:

“Bu bölgede, barış güçlerimiz ve Kobasna köyündeki Avrupa’nın en büyük cephanesini koruyan askeri birliklerimiz bulunuyor. Güney Osetya’da olduğu üzere bu askerlerin güvenliğini tehdit edecek rastgele bir aksiyon, memleketler arası hukuk doğrultusunda Rusya’ya hücum olarak kabul edilecek. Herkesin bunu anlaması gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.