Şanlıurfa’daki Abide Köprülü Viyadük Kavşağını yapan Ohitan İnşaatın ihaleleri iptal edildi

Toygun ATİLLA

UYARILARA RAĞMEN AÇILMIŞTI

Şanlıurfa’daki Abide Köprülü Viyadük Kavşağı “Planlama ve mühendislik hataları var” uyarılarına rağmen viyadükleri inşa eden firma Gürbağ Group tarafından 3 Aralık 2022’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

Kavşağın viyadüklerini inşa eden Ohitan isimli şirketin bağlı olduğu Gürbağ Group’un sahibi Halil Bağıban projeyi “Abide Köprülü Kavşağı Şanlıurfa’ya yakışır bir hizmet oldu” sözleriyle tanıttı.

ÖLÜM KAVŞAĞI

Abide Köprülü Kavşağı, Şanlıurfa’da yaşanan sel felaketinin ardından 15 kişinin mezarı oldu.

O günden sonra “Ölüm kavşağı” olarak tanımlandı.

IRAK’TAKİ SAHTE İNŞAATLAR

Kavşağı yapan Gürbağ Group’a bağlı Ohitan İnşaat bugüne kadar pek çok kamu ihalesi alan bir şiketti.

Bunlardan biri de Silvan Tüneli İkmali 2.Kısım ihalesiydi.

İhale şartnamesi gereği, yurtdışında üstlendikleri iş deneyimleri ve belgelerin de dosyalarında olması gerekiyordu.

Ohitan İnşaatın dosyasında ise, Irak’ta 138 milyon 232 bin dolar bedelli Penjwen tünel yapımı ve 184 milyon 706 bin dolar bedelli Irak Süleymaniye-Darbendikan yol yapım işi referans olarak gösterilmişti.

Ancak,

Kamu İhale Kurumunun başlattığı soruşturma sonunda, Ohitan İnşaat şirketinin ihaleyi almak için sunduğu iş deneyim belgeleri sahte çıktı.

Yani,

Ohitan İnşaat şirketinin Irak’ta yaptığını iddia ettiği Penjwen tüneli ile Süleymaniye Derbendikan yol yapım işinde de yer almamıştı.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Murat Ağırel, Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Genel Müdürlüğü’nün resmi dosyalara giren araştırmasını ve Ohitan inşaat şirketinin ihaleyi almak için sunduğu iş deneyim belgeleri sahte olduğunu belgelemişti.

İşte tüm bu sürecin ardından geçen hafta önemli bir gelişme yaşandı.

İKİ İHALE İPTAL

Karayolları Genel Müdürlüğü, 22 Mart’ta Ohitan İnşaat şirketinin aldığı iki ihaleyi iptal etti.

Bunlar, Edirne Batı Kavşağı-Babaeski Kavşağı arası ile Saray Kavşağı-Kınalı KavşağıTEM Otoyolu ve bağlantı yollarındaki üst yapı iyileştirmesi ve büyük onarım inşaatı yapımı ihaleleriydi.

Karayolları Genel Müdürlüğü bu iki ihaleyi, Ohitan İnşaatın daha önce Silvan Tüneli İkmali 2.Kısım ihale dosyasına sunduğu, Irak’ta yaptığını iddia ettiği iş deneyimlerinin sahte çıkması üzerine iptal etti.

YASAK FİİL VE DAVRANIŞLAR

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün iptal gerekçesinde şu ifadeler kullanıldı: ” Kamu İhale Kurumunun ve Dışişleri İkili Siyasi İşler Genel Müdürlüğü ile yapılan yazışmalar dikkate alınarak, yapılan değerlendirme neticesinde 4735 sayılı Kamu İhaleleri Kanunu’nun, “Sözleşmeden önceki yasak fiil veya davranışlar nedeniyle fesih” başlıklı 21.maddesi hükmü uyarınca söz konusu ihale iptal edilmiştir”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir