Sivrisinekler başınıza keder oluyorsa birde bunları deneyin! İşte sivrisinek ısırıklarına karşı kesin tahliller

Yaz mevsiminin endişeli düşü tabi ki sivrisinekler. Sivrisinekler ısırdığı yerde kaşıntıya, şişmeye, tahrişe neden oluyor. Haberimizde sivrisinek ısırıklarına karşı nelerin düzgün geldiğini paylaştık. İşte sinek ısırıklarına uygun gelen eserler…

1. Kabartma tozu

Hemen çabucak her mutfakta bulunan kabartma tozu, ekmek pişirmekten mutfak temizlemeye kadar çok sayıda kullanıma sahiptir. Sodyum bikarbonat olarak da bilinen kabartma tozu da sivrisinek ısırığından kurtulma sağlayabilir.

Kabartma tozu ezmesi yapmak kolaydır ve bunu yulaf ezmesine emsal biçimde kullanabilirsiniz.1 yemek kaşığı kabartma tozunu macun oluşturmaya yetecek kadar suyla karıştırmayı önerir. Böcek ısırığına uygulayın ve yıkamadan evvel 10 dakika bekletin.

Cilt tahrişi meydana gelirse, bu tedaviyi durdurun.2. Fesleğen

Kokulu fesleğen bitkisi, en sevdiğiniz İtalyan tanımlarının birçoklarının değerli bir bileşenidir, fakat sivrisinek ısırığı ilacı olarak ikili vazife yapar. Bitki cilt enfeksiyonları için bitkisel ilaçlarda kullanılır ve fesleğen yapraklarında bulunan antioksidanlar iltihabı azaltabilir.

Fesleğen ovmak için 2 bardak su kaynatın ve kuru fesleğen yaprağı ekleyin. Karışım soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Akabinde sıvıya bir bez batırın ve sivrisinek ısırıklarınıza yavaşça sürün. Alternatif olarak, taze fesleğen yapraklarını çok ince olacak halde doğrayabilir ve cildinize sürebilirsiniz.

Tahriş fark ederseniz, bu devayı kullanmayı bırakın.3. Sirke

Yüzyıllardır elma sirkesi enfeksiyonlardan kan şekeri sıkıntılarına kadar birçok tıbbi durumu tedavi etmek için doğal olarak kullanılmıştır. Kaşınan bir ısırığın varsa, üzerine bir damla sirke damlat. Sirke, batma ve yanma hissini azaltmaya yardımcı olabilir. Çok fazla kaşınıyorsanız doğal bir dezenfektan misyonu de görebilir.

Daha fazla rahatlamaya gereksiniminiz varsa, bir bezi soğuk su ve sirkeye batırıp ısırığa sürmeyi deneyin. Şayet çok ısırığınız varsa, 2 bardak sirkeyi ılık bir banyoda seyreltin ve 20 dakika bekletin. Dikkat, sıcak bir banyo kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir.

Cilt tahrişi meydana gelirse, bu tedaviyi durdurun.4. Soğan

Soğanlar yalnızca gözlerinize yaş getirmekle kalmaz, sivrisinek ısırıklarınızı da rahatlatabilir. Taze kesilmiş soğandan sızan soğan suları, ısırığın acısını ve tahrişini azaltabilir. Soğan da doğal enfeksiyon riskinizi azaltabilir.

Bir soğandan bir dilim kesin, tipi kıymetli değil ve birkaç dakika boyunca direkt ısırığa uygulayın. Soğanı çıkardıktan sonra bölgeyi düzgünce durulayın ve yıkayın.5. Kekik

Kekik bitkisinin küçük yaprakları patates, balık ve daha pek çok yerde lezzetlidir. Ayrıyeten bir sivrisinek ısırığının kaşınmasını hafifletmeye yardımcı olabilirler. Kekik uzun müddettir cilt problemleri için doğaldır. Antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle bir sivrisinek ısırığı etrafındaki cildi tahriş etme ve enfekte etme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Kekikten en güzel formda yararlanmak için taze yaprakları ince ince kıyın. Yaprakları direkt ısırdığınız yere uygulayabilir ve 10 dakika bekletin. Ayrıyeten suyu kaynatıp birkaç kısım kekik ekleyerek konsantre bir sıvı da yapabilirsiniz. Kısımları su soğuyana kadar dik bırakın. Daha sonra kekikli suya bir bez batırın ve ısırıklara uygulayın. Bezi birkaç dakika yerinde bırakın. Ekstra rahatlama için, doğal bir soğutma tesiri için kekikle ıslatılmış bir bezi bir buz küpünün etrafına sarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.