Sri Lanka’nın yeni Başbakan aşikâr oldu: Dinesh Gunawardena vazifeye geldi

Sri Lanka‘da dün yemin ederek misyona başlayan Devlet Lideri Ranil Wickremesinghe, evvelki kabinelerde çeşitli bakanlık misyonları üstlenen Dinesh Gunawardena‘yı başbakanlığa atadı.

Parlamentoda evvelki gün milletvekilleri tarafından yapılan oylamada devlet lideri seçilen Wickremesinghe, ülkenin yeni başbakanını belirledi.

Wickremesinghe, ülkenin eski Su Temini ve Drenaj, Eğitim ve Dışişleri Bakanı olan Gunawardena’yı başbakanlık vazifesine getirdi.

Devlet Lideri Wickremesinghe’nin okul arkadaşı olan 73 yaşındaki Gunawardena, parlamentoda düzenlenen yemin merasiminin akabinde resmen misyonuna başladı.

PROTESTOCULAR GÖZALTINA ALINDI

Başkent Kolombo’da güvenlik güçleri, ülkedeki hükümet aykırısı protestoların neredeyse merkezi haline gelen alana müdahale etti.

Asker ve polislerden oluşan güvenlik güçleri, devlet başkanlığı sarayı yakınlarında göstericilerin 104 gündür çadırlar kurarak protestolarını sürdürdükleri alana gece saatlerinde otobüs ve kamyonlarla geldi.

Alana giden yolları kapatan güvenlik güçleri, protestocuların çadırlarını söktü ve pankartları kaldırdı. Güvenlik güçleri, birkaç protestocuyu gözaltına aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.