Süleyman Soylu: Demir Yumruk operasyonu devam edecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gölbaşı Vilayetler Evi’nde düzenlenen ‘Türk Devletleri Teşkilatı Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreterleri Birinci Küme Toplantısı’na katıldı.

Soylu, program çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı.

DHA’nın haberine nazaran Bakan Soylu, demir-çelik piyasasını manipüle ederek geçersiz faturalarla haksız çıkar elde edenlere yönelik yapılan ‘Demir Yumruk’ operasyonuna ait de bilgi verdi.

“Türkiye’de mali hatalar konusunda kıymetli adımlar atılmaktadır”

Türkiye’nin mali hatalarla ilgili değerli adımların atıldığını söyleyen Soylu,“Özellikle gelişmiş ülkelerin mali cürümler konusunda bu kadar ilkesizliğini ortaya koyduğu bir periyotta, hükumetimizin kararlılığı ile birlikte Türkiye’de mali hatalar konusunda kıymetli adımlar atılmaktadır. En kıymetli sıkıntı hata gelirleridir.

Birincisi terörün finansmanına yönelik hata gelirleri, ikincisi uyuşturucunun finansmanına yönelik kabahat gelirleri ve kara para aklamaya yönelik hata gelirlerinin takibi; hem isimli açıdan hem de güvenlik güçlerimizin takibi açısından en değerli başlığımız olarak nitelendirilmektedir.

“Bütün dalı pes ettiren bir yapılanma”

Bu mevzudaki en büyük adımı uyuşturucuya yönelik cürüm gelirlerinde; ‘Bataklık Operasyonu’nda attık. Terörün finansmanı ile ilgili FETÖ ve PKK evraklarında da bu adımlar atılmaktadır.

Arkadaşlarımızla birlikte bilhassa demir ticaretinde hem naylon fatura, birebir vakitte manipülasyonu sağlayan neredeyse bütün kesimi pes ettiren bir yapılanmayla karşı karşıyaydık.

Oluşturduğumuz gruplarla sahiden eş güdüm içerisinde çok sıkıntı çözülebilecek olayları, içine girerek Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde ortaya koyduğumuz bir masayla, devir periyot bizlerin de katıldığı değerlendirmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir.”


“Uçak, operasyon başlarken Londra’ya kaçırılmış”

Soylu, hata gelirleri açısından 8 bin 690 banka hesabına, 261 taşınmaza, 1’i uçak olmak üzere toplam 328 araca el konulduğunu hatırlatarak, “Uçak, operasyon başlarken Londra’ya kaçırılmış. Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün hassas çalışması sonucunda uçak Türkiye’ye 4 saat içerisinde getirildi. 39 şirkete de kayyum atanmıştır.

Bu bilhassa bir başlangıçtır. Türk devletine vergi ile ilgili yahut piyasalara manipülasyonlarla ilgili olarak çalım atmak isteyenler; zannetmesinler ki bunları görmüyoruz.

“Demir Yumruk devam edecek”

Biraz vakitleri oluyorsa yalnızca bunları delillendirmek üzere çalışmalarımıza bakıyoruz. Vergi vermeden bir tarafa götürmeye çalışanların haddi sorulacaktır.

Demir Yumruk operasyonunun safhası devam edecektir. Burada yürüyeceğimiz bir nokta var. Bu operasyonda çok sabrettik. Yaklaşık 1,5 yıldır ilmek ilmek dokunan bir operasyondu” sözlerini kullandı.

Bakan Soylu, 2016’da Afrin’de yaşanan katliamın faillerinin yakalanmasına ilişkin de, “Hatay istihbaratı başarılı bir çalışma gerçekleştirdi. İnsanlık dışı davranışı yapanları da başarılı bir halde ele geçirdi. Cürümlerini itiraf ettiler. Gerekli cezalarını da bulacaklardır” diye konuştu.

Reyhanlı şüphelisinin Türkiye’ye getirilmesi

Bakan Soylu, Reyhanlı saldırısının şüphelisi Memet Gezer’in Türkiye’ye getirilmesi ile ilgili soru üzerine, “Bizim talebimiz ve takibimiz üzerine gerçekleşen bir süreç. İnterpol Daire Başkanlığımızın ortaya koyduğu sıkı takip ve bu takip sonucunda eldeki kanıtları çok manalı bir formda naklederek gerçekleşen bir gelişmedir. Bu açıdan Emniyet Teşkilatımızı tebrik ediyorum. Sorunun birebir vakitte altını çizerek söylüyorum; bir uyuşturucu kısmı var” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.