Taliban’dan bayan memurlara: Yerinize geçecek erkek akraba önerin

Taliban’ın, Maliye Bakanlığı’nda çalışan bayanlardan, kendi yerlerine işlerini yapacak erkek akrabalarını göndermelerini istediği ortaya çıktı.

Afganistan’da yaklaşık 1 yıl evvel bayan kamu dalı çalışanları devlet işlerinden menedildi ve meskende kalmaları söylendi. Bu üslup konumlarda çalışan bayanlar Taliban iktidara geldikten sonra konutlarına gönderildi ve hiçbir şey yapmamaları için büyük ölçüde azaltılmış maaşlar aldılar.

The Guardian’a konuşan bir bayan, Taliban yetkililerinin “ofiste iş yükünün artması” nedeniyle kendi konumları için erkek akrabalarını tavsiye etmelerini istediklerini belirtti.

İsmini vermek istemeyen 37 yaşındaki Maliye Bakanlığı çalışanı bir bayan, 15 yıldan fazla müddettir çalıştığı ünitenin İK departmanından bir telefon aldığını belirtti ve “İşten kovulabilmem için bakanlıkta yerime bir erkek akrabamı önermem istendi” dedi.

İşletme alanında yüksek lisans yapmış olan bayan, hayal kırıklığıyla dolu sesiyle bakanlıkta 15 yıldan fazla bir müddettir çalışıp daire başkanlığına yükseldiğini söyledi. “Benim yerime öteki birini nasıl kolaylıkla önerebilirim? Benim kadar verimli çalışabilecek mi?” diye sordu.

MAAŞLARI BÜYÜK ORANDA AZALTILDI

Kadın şunları da ekledi:

“İktidara geldiklerinden beri, Taliban benim rütbemi düşürdü ve maaşımı 60 bin AFN’den 12 bine düşürdü. Oğlumun okul masraflarını bile karşılayamıyorum. Bunu sorguladığımda, bir yetkili bana kabaca ofisinden çıkmamı söyledi ve bunun pazarlık konusu bile olmadığını belirtti.”

Kadın, finans departmanından benzeri davetler alan en az 60 bayan meslektaşının olduğunu söyledi. Bayan, meslektaşlarıyla birlikte Taliban’ın siyasetini protesto etmek için seferber olduklarını iletti ve “Bu nizamı kabul etmiyoruz, değiştirmeleri için çalışacağız. Bakanlığın bayan çalışanlarından oluşan bir küme oluşturduk. Şu anda müzakere halindeyiz ve bizi duymazlarsa bunu göstereceğiz” dedi.

SADECE BAYAN SIHHAT ÇALIŞANLARI VE ÖĞRETMENLER İŞE GİDİYOR

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) bu yıl yayımlanan bir raporunda, Taliban’ın iktidarı ele geçirdiği Ağustos 2021’den bu yana Gazne vilayetinde bayanların iş ve geçim kaynaklarının kaybı araştırıldı. Raporda, bir gözlemci “Daha evvel fiyatlı çalışan görüştüğümüz bayanların neredeyse tamamı işini kaybetmişti” sözlerini kullandı. Yalnızca bayan sıhhat çalışanları ve öğretmenlerin işe gidebildiği, öteki alanlarda çalışan bayanların meskende kalmaya zorlandığını belirtildi.

HRW’de bayan hakları kısmında araştırmacı olan Sahar Fetrat, “Taliban’ın bayan düşmanlığı içinde bayanlar, ailenin namusunu temsil eden bir mal ve obje olarak erkeklere aittir. Hasebiyle, bu üzere kimi durumlarda bayanların işlerini ve unvanlarını erkek akrabalarına veriyorlar. Başörtüsü üzere başka durumlarda ise bayanların kamusal davranışları ve kıyafetleri nedeniyle yakın erkek akrabalarını cezalandırıyorlar” yorumunda bulundu.

BM Bayan Birimi’nin Yöneticisi Sima Bahous mayıs ayında şunları söyledi: “Kadınların istihdamına yönelik mevcut kısıtlamaların, 1 milyar dolara kadar -Afganistan’ın GSYİH’sinin %5’ine kadar- ekonomik kayba yol açacağı kestirim ediliyor.” (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.