Terör örgütü PKK nedeniyle 25 bin öğrenci Duhok’tan Sincar’a dönemiyor

Duhok Vilayet Eğitim Genel Müdürü Ömer Ali Taha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, PKK’nın ilçedeki varlığı nedeniyle Sincarlı öğrencilerin yaşadıkları zahmetleri anlattı.

Öğrencilerin imtihan süreci üzere hassas ve değerli bir periyottan geçtiklerini belirten Taha, “Sincar ve etrafında güvenlik sorunu (PKK) mevcut. Bu nedenle oralarda imtihan gerçekleştirmek çok güç.” dedi.

Taha, ilçedeki güvenlik kasvetleri nedeniyle öğrencileri Duhok’a getirip, inançlı yerlerde imtihana tabi tutmaları gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Söz konusu yerlerde her yıl öğrenci sayısı artıyor. Bu sene de 667 öğrenci Duhok’ta imtihana girecekti. 12. hazırlık sınıfı imtihanları yaklaşık bir aydır sürüyor. Haftada iki imtihan gerçekleşiyor. Bu nedenle bu öğrenciler Duhok kent merkezinde tahsis ettiğimiz yerde konaklıyorlar. Öte yandan IKBY Başbakanı Mesrur Barzani’nin onayıyla bu öğrenciler için yaklaşık 73 milyon dinar ayrıldı. Duhok hudutları içerisindeki kamplarda 25 bin öğrenci kalıyor, Sincar sonları içerisinde bulunan okullara ise gidemiyor.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.