Türk Toraks Derneği’nden Kurban Bayramı öncesi ihtar: ‘Kapalı alanlarda ve konut ziyaretlerinde maske takın’

Türk Toraks Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dünya Sıhhat Örgütünün açıkladığı bilgilere nazaran, son 2 haftada dünya genelinde Covid-19 hadiselerinin yüzde 30 arttığı bildirildi.

Türk Toraks Derneği Lider Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Köktürk, Covid-19’un Omicron BA.4 ve BA.5’in bugüne kadar en süratli yayılan varyant olduğunu belirtti.

Türkiye’de bayram tatili hasebiyle hareketliliğin artacağını, bu nedenle maskelerin tekrar takılması gerektiği ihtarında bulunan Köktürk, “Ülkemizde süratle artmakta olan Covid-19 olayları nedeniyle bilhassa toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske takmak ve toplumsal araya uymak bulaş denetimini sağlayacak en temel tedbirler olarak yer almaktadır. Hastalık suratını hakikat belirlemek emeliyle da süratli antijen testleri ve PCR testinin yaygın uygulanır hale getirilmesi belirleyici rol oynayacaktır” sözlerini kullandı.

Türk Toraks Derneği Teneffüs Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Kümesi Lideri Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu da kapalı alanlarda ve konut ziyaretlerinde maske kullanımına devam edilmesi gerektiğini bildirdi.

TAM DOZ AŞI ÇAĞRISI

Covid-19 salgınını denetim edebilecek en faal formülün toplumun tam doz aşılanması olduğunun altını çizen Eyüboğlu, tam doz aşılı bireylerde Covid-19 nedeniyle hastaneye yatış ve ölümlerin manalı oranda azaldığını belirterek hatırlatma dozlarının yapılmasının, eksik aşıların tamamlanmasının ve hiç aşı olmamış bireylerin aşılanmasının sağlanması gerektiğini kaydetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.