Türk-Yunan geriliminde gelişme… Sınırda tel örgüler ve barikatlar… Odatv’den özel görüntüler

Türkiye ile Yunanistan arasında bir süredir yaşanan siyasi kriz sınırda hareketliliğe neden oldu.

Meriç Nehri üzerinde bulunan köprüde Yunan askerlerinin tel örgü, TSK’nın ise yolları kapatmak için kullandığı barikatları konuşlandırdığı görüldü.

Türkiye-Yunanistan arasında sık sık seyahat eden Odatv okuru, Yunanistan’dan Türkiye İpsala’ya dönerken cep telefonu kamerasıyla kaydettiği o anları şu ifadelerle anlattı:

“Görüyorsunuz köprü üzerinde tel örgüler hazır bekletiliyor. Normalde tel örgü ve bariyer yoktu. Herhangi bir olumsuzluğa karşı köprüyü kapatmak için kullanılıyor. Çevreden edinilen bilgiye göre köprünün altı geçmişten beri patlayıcılarla çevrili, herhangi bir olumsuzluk durumunda infilak edilebilmesi için. Meriç Nehri, anavatanımızın sınırıyla Yunanistan’ı ayırıyor.”

ERDOĞAN BM KONUŞMASINDA YUNANİSTAN’A YÜKLENMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmada Yunanistan’a sert sözlerle yüklenmişti.

Erdoğan, “Mülteci krizi, daha iyi bir gelecek aramak için yola çıkan masumları botlarını batırıp ölüme terk etmekle, sınır örmekle, toplama kamplarına doldurmakla çözülemez” demişti.

Geçen hafta 9 aylık Asım bebek ve 4 yaşında Abdülvahap’ın Yunan sahil güvenliği tarafından botlarının batırılması sonucu hayatını kaybettiğini belirten Erdoğan, “Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’de göçmenlere yönelik zulümlerinin giderek arttığını görüyoruz. Yeni Aylan bebek cesetleri kıyılara vurmasın diye çırpınırken Yunanistan Ege’yi bir mülteci mezarlığına çeviriyor” dedi ve “Bu acımasızlıklara bir dur deme vakti geldi” ifadelerini kullanmıştı.

Yunanistan’dan, gerginlik ve tahrik siyasetini bir kenara bırakarak, Türkiye’nin iş birliği ve dayanışma çağrılarına kulak vermesini beklediğini belirten Erdoğan, Kıbrıs sorununa da değindi ve uluslararası toplumu bir an önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımaya davet etmişti.

Odatv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.