Ukrayna Devlet Lideri Zelenski, G7 önderlerinden daha fazla silah istedi

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Almanya’nın mesken sahipliğinde Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda yapılan G7 Önderler Tepesi’ne görüntü konferans formülüyle katılarak konuşma yaptı.

Zelenski, ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya başkanlarından ülkesine hava savunma sistemleri dahil daha fazla silah tedarik etmeleri talebinde bulundu.

G7 ülkelerinin başkanlarına, Rusya’ya karşı daha fazla yaptırım daveti yapan Zelenskiy, bu önderlerden Kiev’in tahıl eserleri ihraç etmesine yardımcı olmalarını ve Ukrayna’nın yine imarı için mali yardım sağlamalarını talep etti.

Öte yandan, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda 124 gün geride kalırken, Ukrayna’daki savaş ve savaşın besin, güç güvenliği ve global iktisat üzerindeki tesirleri, G7 Önderler Tepesi’nin ikinci gününde öne çıkan mevzular ortasında yer alıyor.

G7 başkanlarının bugün beşinci oturumda iklim, güç ve sıhhat alanında daha âlâ bir gelecek için yatırım hususlarını masaya yatırması planlanıyor.

Liderler öğlenden sonra, “küresel besin güvenliği, cinsiyet eşitliği” isimli altıncı oturuma katılacak. Bu oturumda Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, başkanlarla görüntü irtibatı aracılığıyla “küresel besin krizini” görüşecek.

Zirvenin ikinci günü, G7 başkanları ve eşlerinin katılacağı akşam yemeği ile son bulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.