Yabancı banka ve yatırımcılar, seçim sonrası fırsatı değerlendirmek için Türkiye’ye yatırım yapmaya hazırlanıyor

İngiliz Haber ajansı Reuters’ın haberine göre, çok sayıda yabancı yatırımcı, Türkiye seçimlerinin Türkiye ekonomisi ve finans piyasaları için büyük bir değişiklik getirip getirmeyeceğini anlamak üzere, bir dizi toplantı için İstanbul ve Ankara’ya dönüyor.

Konuya yakın birçok yatırımcı ve bankacıya göre, BBVA ve BNP Paribas dahil olmak üzere büyük yabancı kredi kuruluşları , mevcut Türk politika yapıcılar, muhalefet yetkilileri ve danışmanlarıyla tanışmak için geziler düzenlediler ve Türkiye’deki yeni fırsatlar hakkında müşterileriyle iletişime geçtiler.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yükselen enflasyon karşısında agresif faiz indirimleri de dahil olmak üzere alışılmışın dışında politika yaklaşımı sebebiyle son beş yılda bir yabancı yatırımcı Türkiye’den çıkmaya başlamıştı.

KONFERANSLAR NİSAN AYINA KADAR DEVAM EDECEK

Kaynaklar, yatırımcı ziyaretlerinin ve konferans görüşmelerinin son haftalarda arttığını ve Nisan ayına kadar devam edeceğini söyledi.

Planlara aşina olan bir kişi, İspanyol borç veren BBVA tarafından önümüzdeki hafta düzenlecek bir gezinin, gelişmekte olan piyasalarda borçla ilgili varlıklarda yaklaşık 1,5 trilyon doları temsil eden müşterileri içerdiğini söyledi.

“Muhalefet kazanırsa, potansiyel olarak nispeten kısa bir süre içinde büyük boyutlu bir faiz oranı artışı gerçekleşebilir” diyen konuya yakın kaynak, “Yatırımcılar kimin kazanacağını, kimin kilit pozisyonları elinde tutacağını ve programın ne olacağını anlamaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki Garanti Bankası’nın çoğunluk sahibi BBVA , yorum yapmaktan kaçırken, TEB’in büyük bir paydaşı olan Fransız kredi kuruluşu BNP, yatırımcıların buluştuğu toplantılara önümüzdeki ay ev sahipliği yapacağını söyledi.

patronlardunyasi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*