Yer Gök Aşk

Yer Gök Aşk, 2010-2013 yılları arasında FOX’ta yayımlanan drama türündeki Türk televizyon dizisidir. 9 Ağustos 2010 tarihinde yayınlanmaya başlayan dizinin başrollerinde Burak Hakkı, Melisa Aslı Pamuk ve Tuvana Türkay yer almaktadır. Dizinin eski başrol oyuncuları Birce Akalay ve Murat Ünalmış’ın dizi setinde başlayan aşkları evlilikle son bulmuştur. Çift bir süre sonra ayrılık kararı almıştır ama daha sonra barışmışlardır. Dizinin 2. sezonlarına yakın başrol oyuncusu Selen Soyder aynı yapım şirketinin bir başka dizisi Lale Devri adlı diziye Türk dizi tarihinde ikinci olarak Yer Gök Aşk’taki karakteriyle transfer olmuştur.[1][2] Dizinin başrol oyuncusu Murat Ünalmış 3. sezonda diziden ayrılıp Babalar ve Evlatları adlı dizide yine başrolde oynamıştır.[3] Aynı şekilde eski eşi Birce Akalay da dizinin birkaç bölümünde oynadıktan sonra diziden ayrılmıştır.[4] 3. sezonda diziye yeni karakterlerle yeni oyuncular gelmiştir. Bunlardan ikisi Melisa Aslı Pamuk ve Burak Hakkı’dır. 3 sezon’dan oluşan dizi 27 Mayıs 2013 tarihinde yayımlanan 122. bölümü ile final yaparak sona erdi.

İçindekiler
1 Konusu
2 Oyuncu kadrosu ve karakterler
3 Yayın takvimi
4 Kaynakça
5 Dış Bağlantılar
Konusu
Dizinin senaryosunda Philippa Gregory’nin The Other Boleyn Girl adlı romanından sinemaya uyarlanan 2007 yapımı olan Boleyn Kızı adlı filmden esinlenilmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Dizinin konusu 1. sezonda Ürgüp’te, Hancıoğlu Konağı’nda geçer. 2 kız kardeş olan Havva ve Toprak’ın bölgenin en zengini Yusuf Hancıoğlu’na olan aşklarını ve onu elde etmek isteyen Havva’nın entrikalarını konu alır. Dizide yaşanan ayrılıklar dolayısıyla senaryo da sürekli değişikliler olmuştur. 2. sezonda Toprak’ın Lale Devri dizisindeki Çınar karakteriyle evlenip İstanbul’a gitmesiyle Yusuf’a aşık bir başka kadın Bade’yle (Tuvana Türkay) Havva’nın savaşını konu almıştır. 3. sezonda Yusuf karakterinin ölmesiyle dizinin konusu yeni karakterlerle yine değişmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.