Yetkisizlik kararı verilmişti… ‘Demir Yumruk’ davası Ankara’da görülecek

Alınan bilgiye nazaran, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, 16 Ağustos’ta tamamlanan iddianame, Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İddianameyi kabul eden mahkeme, tez edilen cürümlerin gerçekleştiği yer ile sanıkların bir birçoklarının ikametgahının İskenderun olması nedeniyle “yetkisizlik” kararı vererek, belgenin buradaki ağır ceza mahkemesine gönderilmesine hükmetti.

Sanıklardan birinin itirazı üzerine, kesin kararı vermesi için evrak bir sonraki mahkeme olan Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İtirazı kabul eden mahkeme, Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “yetkisizlik” kararını kaldırdı. Buna nazaran, Demir Yumruk soruşturması kapsamında açılan birinci dava Ankara’da görülecek.

İDDİANAMEDEN

İddianamede sanıkların, demir çelik kesiminde faaliyet gösteren ve ekonomik dar boğaza düşen fabrikaları, yine işler hale getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, şirket idarelerini de akrabaları üzerinden devraldığı belirtildi.

Evcil ve beraberindekilerin bu formda 9 şirketi ele geçirdiği, bu iş yerlerini paravan idareler aracılığıyla yönetim ettikleri aktarıldı.

Sanıkların ayrıyeten bu fabrikalardaki üretim karşılığı alınan paraları, haczedilmesine karşı, ERE Demir Çelik Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Demir Çelik Nakliyat Sanayi ve Ticaret AŞ firmalarının banka hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Bu kapsamda, sanıklar Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in, “suç örgütü kurmak”tan 4’er yıldan 8’er yıla, “zincirleme biçimde kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık”tan 5’er yıldan 17 yıl 6’şar aya ve “zincirleme biçimde amme alacağının tahsiline pürüz olmak” kabahatinden ise 8’er aydan 5 yıl 3’er aya kadar mahpusla cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 yıl 8 aydan 30 yıl 9’ar aya kadar mahpusu istenen bu sanıkların ayrıyeten cürümden elde edilen gelirin iki katı kadar isimli para cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin, “suç örgütüne üye olmak”, “kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık” ve “zincirleme formda amme alacağının tahsiline pürüz olmak” hatalarından 7 yıl 8 aydan 26 yıl 9 aya, Fettah Fazilet, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Sadık Fırat Ekşioğulları’nın, “suç örgütüne üye olmak”tan 2 yıldan 4’er yıla kadar mahpusu istendi.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte yardım” kabahatinden sanıklar Alperen Şengül, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Evcil Şengül ve Salih Evcil’in de 2 yıldan 4’er yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.