Yılan Hikayesi

Yılan Hikâyesi, Meltem Cumbul ve Mehmet Ali Alabora’nın başrollerini paylaştığı, 1999-2002 yılları arasında Kanal D’de yayımlanmış olan dram, komedi ve polisiye türündeki Türk televizyon dizisidir.[1] 3 sezondan oluşan dizi, 90. bölümü ile sona erdi.

Konusu
Dizide köyden kaçan Zeyno’nun Memoli ile karşılaşıp birlikte yaşadığı maceralar anlatılmaktadır. Meltem Cumbul 66. bölümde diziden ayrılmıştır. Reyting rekorları kıran dizi 90. bölümü ile ekranlara veda etmiştir.

Osman Yağmurdereli’nin yapımcılığını yaptığı dizide Komiser Memoli (Memet Ali Alabora) başarılı bir polistir. Karanlık çetelerin ve mafya’nın birçok işini bozduğundan çok düşmanı vardır. Memoli’nin oğlu Can, mafya tarafından öldürülmüştür. Bunun üzerine Memoli hayata küser ve sadece işine odaklanır. O günden sonra kötü adamların kâbusu olur.

Zeyno, yani Zeynep (Meltem Cumbul), köyden kanlısı Erkan’ı (Emre Kınay) bulmak için şehre gelmiş ve yardım etmesi için Memoli’yi bulmuştur. Memoli ve ailesi bir dönem Zeyno’nun köyünde yaşamışlardır. Zeyno, Memoli’yi bulduktan sonra o da bu maceranın içinde yer alacaktır. Kanlısı Erkan, Hasan Ağa’nın yeğenidir. Hasan Ağa ise büyük bir mafya patronudur.

Kral, yani Sinan (Çetin Tekindor), kendisine öldü süsü vererek ortadan kaybolmuş, ama işleri gizliden gizliye yönetmektedir. Dizideki en gizemli ve büyük mafya patronudur. Dizide en ilgi çeken ve sıra dışı olan konudur.

Bu arada Hasan Ağa’nın da mal varlığı yeğeni Erkan’a kalmıştır. Ancak Kürşat (Tunca Aydoğan) ve Gülsüm (Neriman Uğur), Erkan’dan ve Komiser Memoli’den bir an önce kurtulmayı istemektedir.

Macera bu şekilde gelişir. Yılan Hikâyesi, yayınlandığı dönemde en çok izlenen dizisi olmuştur.

Dizi, daha sonraları tekrar bölümleri ile D Max’ta ve çeşitli yerel televizyon kanallarında ve son olarak Cine5’te yayınlanmıştır. Dizinin 1. sezonu 34. bölümle bitmiş, 2. sezon 64. bölümde bitmiş, son sezonda 90. bölümle final yapmıştır. Perşembe günleri saat 21:30 tekrarları ise cumartesi aynı saatte yayınlanmıştır. Bazen 21:45 ve 22:00’de de yayınlandığı olmuştur.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[2]
Memoli (Memet Ali Alabora, 1-90): Gerçek adı Mehmet Ali Öztürk’tür. Mürekkep Kadir’in oğludur. İş arkadaşları ona Memoli der. Komiser, çetelerin ve kötü adamların belalısıdır. Birçok çeteyi çökertmiştir.
Zeyno (Meltem Cumbul, 1-66): Gerçek adı Zeynep Kara’dır (Evlendikten sonra Zeynep Çolakoğlu). Memoli’nin köylü kızı, köyden kanlısı Erkan’ı bulmaya gelmiştir. Sonraları Memoli’ye âşık olur. Düğününde Gülsüm’ün keskin nişancıları tarafından vurularak Erkan Ağa’nın kollarında ölür.
Belgin (Ayten Gökçer, 4-90): Memoli’nin ev sahibidir. Eski bir sinema oyuncusudur. Kral’ın eşidir. 88. Bölümde Kral’a yardım ve yataklık suçlamasıyla tutuklanmıştır.
Kral (Çetin Tekindor, 1-88): Gerçek adı Sinan’dır. Büyük bir suç örgütünün lideridir. Memoli’nin baş düşmanıdır. Ayrıca Belgin’in kocasıdır. Amansız bir hastalığa yakalanmış, 88. bölümde de Memoli tarafından vurularak öldürülmüştür.
Erkan Çolakoğlu (Emre Kınay, 1-79): Nam-ı Diğer Erkan Ağa. Elazığlıdır. Zeyno’nun kocası ve aynı zamanda da kanlısıdır. Kürşat’ın ve Gülsüm’ün can düşmanıdır. Hasan Ağa’nın yeğenidir. 79. Bölümde Gülsüm ve Kürşat’ın hapse girmesinden sonra köyüne dönmüştür.
Hasan Çolakoğlu (Erdinç Olgaçlı, 3-7): Nam-ı Diğer Hasan Ağa. Büyük bir mafya babasıdır. Erkan Ağa’nın amcasıdır. Aynı zamanda Gülsüm’ün eşidir. Kürşat’ın oyunuyla öldürülmüştür.
Kürşat Açık (Tunca Aydoğan, 3-90): Gerçek adı Hakan Eroğlu’dur ancak birinci sezon bölümlerinde Hakan Güneş adıyla da görülür. 12 Ekim 1968 Adıyaman doğumlu. Baba adı Mustafa Ana Adı Münevver. Tarihi Eser Kaçakçılığı, Silah Kaçakçılığı ve Uyuşturucu Kaçakçılığı gibi suçlardan sabıkası vardır. Çok küçük yaşta anne babasını kaybetmiş, çocukluğu yetimhanelerde geçmiş, sokaklarda yaşamış, daha sonrasında Hasan Ağa tarafından elinden tutulup bu günlere getirilmiştir. Hasan Ağa’nın sağ koludur. Gülsüm Hanım’la beraberdir. Mafya adamıdır ve imparatorluğu yönetmek istemektedir. Erkan Ağa’nın can düşmanıdır.
Meltem Eroğlu (Damla Özen, 40-63): Hakan (Kürşat)’ın karısı, Damla ve Levent’in annesidir. Kürşat’a gerçek ismi olan Hakan adıyla seslenir.
Gülsüm Çolakoğlu (Neriman Uğur, 3-90): Hasan Ağa’nın karısıdır ve Hanımağa’dır. Kürşat ile yasak aşk yaşamaya başlamıştır. Ölümü son bölümde Kürşat’ın elinden olur.
Başkomiser Kemâl (Süleyman Turan, 1-90): Memoli ve Cem’in şefidir. Belgin Hanım’a hayranlık duymaktadır ve ona âşıktır.
Komiser Cem (Nail Kırmızıgül, 1-90): Memoli’nin en yakın arkadaşı ve aynı zamanda meslektaşıdır. Komiser Derya’ya âşık olmuş ve evlenmişlerdir.
Polis Memuru Başak (Betül Şahin, 1-67): Memoli ve Cem’in iş arkadaşıdır. Memoli’ye âşıktır ama Memoli onu yalnızca arkadaşı olarak görmektedir.
Yusuf (Hakan Bilgin, 3-90): Kürşat’ın sağ koludur ve onun her istediğini yapar.
Eleni (Katerina Moutsatsos, 68-85): Diziye ilerleyen bölümlerde, 3. sezonda giren genç güzel ve zeki Yunan polistir. Başak’la görevleri bir aylığına değiştirmek için Türkiye’ye gelmiştir. Memoli’ye âşık olur. Lakabı Ege Güzeli’dir.
Rıza (Mustafa Uzunyılmaz, 15-30) – (Erdal Küçükkömürcü, 54-90): Dizideki mafyalardan ve Kürşat’ın düşmanlarındandır. Gülsüm’e âşıktır. Son bölümde Kürşat tarafından oyuna getirilerek öldürülür.
Yaşar (Şevket Çoruh): Erkan Ağa’nın en yakın arkadaşı ve köylüsüdür. Erkan Ağa ile köyünde gezerken Askeri İnzibat tarafından apar topar askere götürülmüştür.
Rambo Berk (Ferhat Yılmaz, 12-90): Gerçek adı Berk Topaç’tır. Memoli’nin apartmandan komşusudur. Biraz saf bir çocuktur. Küçük yaşta benzin istasyonunda pompacı olarak çalışan babasının soyguncular tarafından öldürülmesi onu çok etkilemiş, hep Polis olmak istemiştir. İlerleyen bölümlerde Polis Akademisi sınavlarını kazanmıştır.
Çaycı Avni (Bülent Şakrak, 1-90): Memoli’nin görev yaptığı polis merkezinin çaycısıdır. Sürekli olarak polislerle iç içedir. Şans oyunlarına düşkündür. Son bölümde at yarışını tutturmuş ve zengin olmuştur.
Komiser Tayfun (Okan Yalabık): Diziye sonradan giren yardımcı komiserdir. Stajyer polistir.
Komiser Derya (Görkem Yeltan, 21-64), Şebnem Köstem, 65-90): Polis okulundan mezun olmuş genç güzel ve zeki polis kızdır. Babası emekli baş komiserdir. Komiser Cem ile evlenmiştir.
Güzin (Ayşe Tunaboylu, 1-90): Gerçek adı Güzin Topaç’tır. Memoli’nin apartmandan komşusudur. Rambo Berk’in annesidir.
Selo (Serkan Ercan): Erkan Ağa’nın sağ kolu ve köylüsüdür. Kurban’la İstanbul’a gelmiştir.
Şehnaz (1-2-59-60-88): Memoli’nin oğlunun öldürülmesinden sonra ayrıldığı karısıdır. Oğlunun ölümünden hep Memoli’yi suçlamış, Memoli Kral’ı öldürünce onu affetmiştir.
Kurban (Murat Taşkent): Erkan Ağa’nın köylüsüdür. Selo’yla İstanbul’a gelmiştir.
Damla Eroğlu (Damla Ersubaşı, 40-63): Kürşat (Hakan)’ın kızıdır. Gülsüm ve Rıza tarafından kaçırılmış, fakat kaçırıldığı Rıza’nın kebapçı salonundan babasının yanına kaçmayı başarmıştır.
Levent Eroğlu (40-63): Kürşat’ın oğlu, Damla’nın kardeşidir.
Kılıç Mehmet (Altan Gördüm, 34-41): Tarihi eser kaçakçısı. Kadir tarafından teslimat sırasında dolandırılmak istemiş, ardından çatışma çıkmış, deniz uçağıyla kaçmaya çalışırken Memoli tarafından yakalanmıştır.
Mürekkep Kadir (Levent Ülgen, 31-41): Memoli’nin babasıdır. Uyuşturucu satıcısı, Tarihi Eser Kaçakçısı ve Kalpazan. Kılıç Mehmet ile çatışmaya girdiği sırada oğlu Memoli tarafından yakalanmıştır.
Coşkun (Coşkun Göğen, 69-79): Uyuşturucu kaçakçısı. Eleni tarafından yakalanmış, Hapiste Kürşat ve Yusuf ile tanışıp birlikte kaçmışlardır. Yeniden Memoli tarafından yakalanır ve hapise gönderilir.
Balıkçı Mustafa (Aytaç Arman, 72-81): Kral’ın eski ortağıdır. Kral kendini sahte bir şekilde öldürüp yurt dışına gittikten sonra bütün pis işlerini devralmak zorunda kalmış, Kral’la düşman olmuştur. Kral’ın eşi Belgin hanımı Oğlu Altay ile birlikte kaçırmış, sonrasında Kral ve Adamlarının Belgin’in tutuklu olduğu çiftliği bastığı sırada Kral ile önce dövüşmüş, sonrasında Kral tarafından vurularak yaralanmıştır.
Altay (Alper Kul, 72-81): Balıkçı Mustafa’nın oğludur. Kral tarafından önce çiftlikte sonrasında hastanede vurulmuş ancak yaralı olarak kurtulmuştur.
Melek (Yağmur Kaşifoğlu, 45-88): Rambo Berk’in apartmandan âşık olduğu kız arkadaşıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.